Kryptowaluta BitCoin a rozliczenie VAT

Estimated read time 3 min read

Świat rzeczywisty staje się coraz bardziej wirtualny. Posiadamy internetowe konta bankowe, robimy wirtualne transakcje finansowe, płacąc kartą, telefonem czy innym urządzeniem. Jednak społeczeństwo bardzo długo przekonywało się do tego typu transakcji. W związku z tym popularność Bitcoinów, czy też BitCoin coraz bardziej zadziwia.

Czym jest BitCoin?

Jest to kryptowaluta, innymi słowy wirtualna cyfrowa waluta, która ma realną wartość. Jest to pieniądz zapisywany na komputerze w postaci pliku portfel i umieszczony na specjalnych serwerach. Przechowywaniem ich zajmują się osoby trzecie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wykonują wiele przelewów, szczególnie zagranicznych. Dzięki „bitowym monetom” możemy uniknąć wykonywania setek przelewów, które wymagają przewalutowania oraz za które musimy dodatkowo płacić. Co prawda ten wirtualny środek płatniczy nie jest w 100% bezpieczny, jednak dzięki zabezpieczeniom mam zagwarantowane podstawowe funkcje bezpieczeństwa. BitCoin nie posiadają żadnego głównego organu, ani żadnej instytucji, która sprawuje nad nią nadzór. Nie jest również stosowana w rozliczeniach światowych w sensie prawnym, ponieważ nie posługują się nimi żadne publiczne instytucje.

Jak wygląda natomiast rozliczenie VAT w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej?

Jak już wspomniano BitCoin ma wartość realną. Zgodnie z artykułem 8 ust.1 ustawy o podatku VAT wymiana wirtualnej kryptowaluty na pieniądz realny i odwrotnie podlega opodatkowaniu VAT. Ustawa mówi, iż: ” przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7”.

Przepisy jednak nie są jasne do końca. W 2013 roku zajęła się tym Izba Skarbowa z Katowic, która uważa, że wymiana BitCoin na rzeczywistą walutę nie jest zwolnione z VAT, jednak wciąż istnieją luki w prawie, które nie określają tego do końca. w 2015 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok odnośnie Odpłatnych świadczeń usług – Transakcji wymiany wirtualnej waluty „bitcoin” na waluty tradycyjne i uznał, że usługi wymiany walut rzeczywistej na wirtualną i na odwrót, dokonywane za pomocą  pieniądza, który jest marżą wynikający z kontrastu między ceną sprzedaży, co za tym idzie nabycie jest transakcją zwolnioną z podatku. Podstawą prawną tego stwierdzenia jest art. 135 ust.1 lit. e dyrektywy 2006/112/WE.

Wciąż istnieje wiele niedomówień, jeśli chodzi o rozliczanie VAT i PIT wirtualnej waluty –BitCoin. Jeśli wciąż nie wiemy co mamy robić w tym względzie należy udać się do najbliższej kancelarii prawnej i zapytać o interpretację powyższych artykułów, gdyż najważniejsza jest podstawa prawna naszych działań.

You May Also Like

More From Author

3Comments

Add yours
  1. 1
    Shelma

    Ostatnio wartość obrotu wirtualną kryptowalutą bitcoin w Polsce mocno poszła do góry. Myślicie że warto w nią zainwestować?

  2. 2
    Bitcoiner

    Na zainwestowanie w Bitcoin już za późno ci co zrobili to wcześniej spijają śmietankę ci co dopiero chcą zainwestować w bincoiny muszą się liczyć z wysokim progiem wejścia bez gwarancji zwrotu. Czy zainwestowac w bitcoin? Jeśli lubisz ryyzyko pewnie.

+ Leave a Comment