Podatki w firmie – część 1

Estimated read time 4 min read

W życiu są pewne dwie rzeczy – śmierć i podatki. Więc jeśli planujecie założyć własną działalność gospodarczą warto, abyście wiedzieli co nie co o przepisach podatkowych, aby nie doprowadzić do niepowodzenia waszej firmy.

Osoba posiadająca własną działalność gospodarczą, musi mieć świadomość, ponoszenia wydatków niezależnie od tego jak firma prosperuje. Oczywiście na pomoc może przyjść księgowa wynajęta z zewnętrznej firmy, bądź popularne teraz Inkubatory Przedsiębiorczości, jednak warto mieć pojęcie o tym kiedy i za co płacimy. To na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek ponoszenia kasztów i opłacania wszystkich składek w terminie. Poniżej zaprezentujemy z jakim podatkami może mieć styczność przedsiębiorca:

  • Podatek od dochodów: dotyczy każdego posiadacza firmy i nie tylko. Podatek PIT obowiązuje osoby fizyczne, a CIT przeznaczony jest dla osób prawnych, czyli spółek kapitałowych. Przedsiębiorca płaci go z tytułu świadczonych usług, bądź od sprzedaży towarów.
  • Podatek od nieruchomości: każdy właściciel firmy, który jest właścicielem nieruchomości, gruntów lub części budynków i wykorzystuje je do prowadzenie swojej działalności musi zapłacić podatek od nieruchomości jednak po innej, wyższej stawce niż zwykły obywatel. O tym jak wysoki będzie podatek, decyduje gmina.
  • Podatek od obrotów, czyli od towarów i usług: jest to podatek od wartości dodanej- VAT. Oznacza to, iż sprzedaż i świadczeni usług wchodzi w zakres podatków. Każda firma ma obowiązek naliczania tego podatku, jednak jeśli nie generuje wysokich obrotów, może być z niego zwolniona. Jest to podatek od obrotu, który wpływa na ostateczną cenę usługi bądź towaru, która podlega opodatkowaniu. Dotyczy on każdego przedsiębiorcy, jednak z uwagi na możliwość odliczenia go poprzez wystawienie faktury, jego rzeczywisty koszt ponosi kupujący- konsument. Warto wspomnieć również o akcyzie, która jest rodzajem podatku od obrotu, jednak ją wpłacą tylko firmy zajmujący się sprzedażą bądź produkcją wyrobów akcyzowych.
  • Podatek od środków transportu: dotyczy przedsiębiorców posiadających samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony, ciągniki, przyczepy, autobusy, oraz tych prowadzących działalność transportową.
  • Podatek od umowy i spółki, czyli od czynności cywilno-prawnych: podatek ten obejmuje spółki. Jest to kosz czynności o charakterze cywilnoprawnym od umów danej spółki, który wynosi 0,5 proc. od wkładu. Obejmuje on także umowę o pożyczki i w tym wypadku wnosi 2 proc.

Osoba, która prowadzi firmę samodzielnie, rozlicza się indywidualnie i może korzystać z innych form niż osoby, prowadzące spółki. W tym wypadku właściciel firmy, może wybrać jedno z poniższych rozwiązań:

  • Karta podatkowa – jest to najmniej skompilowana forma, pozwala uniknąć prowadzenia ksiąg i wypełniania różnych deklaracji. Jest narzucana przez urząd skarbowy raz w roku.
  • Ryczałt ewidencjonowany – jest to równie proste rozwiązanie, uzależnione jednak od rodzaju prowadzonej firmy. Ryczałt powinien być wpłacany co miesiąc w urzędzie skarbowym, a po roku należy złożyć zeznanie podatkowe, wskazujące wysokość przychodu i ryczałtu.
  • Zasady ogólne – książka przychodów i rozchodów, lub księga rachunkowa. Jest narzucana firmie, jeśli ta nie wybierze żadnego z powyższych rozwiązań.

Podatek można przystosować nie tylko do form prowadzonej działalności, ale również do jej rodzaju. Od tego jaki podatek wybierzemy zależy z jakich ulg i zadowalających naliczeń możemy skorzystać.

You May Also Like

More From Author

13Comments

Add yours
  1. 3
    Marcin

    Dzięki za informacje. Przydałby się poradnik jak obniżyć podatek dochodowy w firmie lub jak można zoptymalizować podatki żeby mniej płacić ale też aby nie było problemów po prostu zgodnie z literą prawa.

  2. 4
    Jacek

    Dziękuję za poradnik. Sporo tych obciążeń szczególnie dla młodego świeżego przedsiębiorcy ale jakoś z tym żyć musimy 🙁 choć nasi koledzy za granicą mają dużo lepiej i jest czego zazdrościć.

  3. 5
    Sylvia

    Dziękuję po przeczytaniu mam wątpliwości czy w ogóle zakładać firmę w Polsce 🙁

  4. 6
    Edward

    Pierwsze koty za płoty wybrałem rozliczanie się na zasadach ogólnych póki co dla firmy usługowej zdaje egzamin.

  5. 8
    Tomek

    Mam pytanie czy opłaca się w dzisiejszych czasach tworzyć spółkę z o.o. wiem że w takiej spółce trzeba prowadzić pełną księgowość ale czy macie doświadczenia i czy to jest opłacalne. Nasza firma będzie zajmować się produkcją koszulek z nadrukami.

  6. 10
    Beka z czlowieka

    Jedno jest istotne – są zdecydowanie za wysokie i ograniczają konkurencyjność na rynku UE.

  7. 11
    Przedsiębiorca

    Podatki nie maleją koszty coraz to wyższe pracownikom też już w głowach i … się poprzestawiało i jak tu żyć jak tu zarobić na zus jak ciągle podnoszą koszty prowadzenia firmy 🙁

+ Leave a Comment