Rwa kulszowa

Rwa kulszowa, czyli atak korzonków nerwowych cechuje dotkliwy ból w dolnych częściach pleców. Ból jest tak intensywny, że paraliżuje całe ciało. Leczenie tej dolegliwości wymaga rzetelnej i fachowej kuracji.

Back pain - woman having painful muscle injury in lower back. Fitness girl sport girl with sports injury outdoor on beach.Rwa kulszowa jest znakiem, że nasz kręgosłup jest bardzo słaby. Ból występuje w okolicach lędźwi, chociaż może być też odczuwany w okolicy uda oraz barku. Jest to skutek mechanicznego ucisku uszkodzonego dysku na korzenie nerwowe, które znajdują się blisko niego. Rwa kulszowa najczęściej spotyka osoby po 30. roku życia. Powodem są pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Przyczyny występowania ataku korzonków mogą być zróżnicowane. Jednym z powszechniejszych powodów jest zbyt intensywny wysiłek fizyczny osłabiający nasz kręgosłup. Dotyczy to zwłaszcza osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia i nagle podejmują się wykonywana forsownych ćwiczeń. Niewystarczająco silne mięśnie pleców nie są w stanie podtrzymywać kręgosłupa i krążki międzykręgowe się wybrzuszają. Do takiej sytuacji może równie dobrze dojść przy praktycznie każdym przeciążeniu kręgosłupa- przy nieprawidłowym dźwiganiu ciężkich przedmiotów, a nawet przy wstawaniu z fotela. Tendencje do rwy kulszowej maja osoby o nieodpowiedniej diecie: ubogiej w wapń, witaminy i sole mineralne.

Powodem mogą być także urazy oraz zwyrodnienia pleców, przez które w kręgach dochodzi do wybrzuszania się włóknistego pierścienia. Dyski zaczynają przez to wystawać poza oś kręgosłupa i uciskają na korzonki nerwowe wywołując w ten sposób silny ból promieniujący aż do nóg czy rąk.

Wśród objawów ataku występują zaburzenia czucia takie jak drętwienie czy mrowienie, porażenie w miejscach, gdzie są uszkodzone nerwy. Dodatkowo ból nasila się podczas kichania, śmiechu czy kaszlu. Niekiedy nawet mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu.

Leczenie rwy kulszowej zawsze powinno być prowadzone przez lekarza. Kuracja zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania oraz źródła dolegliwości. Czasem zaleca się jedynie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. W innych przypadkach dochodzi fizykoterapia, masaże lub ćwiczenia. W poważniejszych przypadkach konieczne są zastrzyki domięśniowe oraz usztywniający gorset ortopedyczny. Jeżeli leczenie nie przynosi żadnych efektów, konieczna jest ingerencja neurochirurga, który usuwa przyczynę ucisku na korzeń nerwowy.

By zapobiec atakom korzonków należy przede wszystkim dbać o swoje zdrowie. Należy pamiętać m.in. o zachowaniu prawidłowej postawy podczas pracy (zwłaszcza siedzącej), unikaniu dźwigania ciężarów, czy równomiernym obciążeniu pleców i pośladków. W ten sposób istnieje duża szansa, że uda nam się uniknąć przykrej walki z rwą kulszową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*