Jak prawidłowo dobrać ortezę?

Ortezy mają przede wszystkim chronić stawy przed ponownym urazem oraz wspomagać proces rehabilitacji. Prawidłowe jej dobranie gwarantuje skuteczność działania. To, jaki model wybierzemy zależy od tego, w jakim celu ma być ona wykorzystana, jaki jest rodzaj oraz stopień zaawansowania schorzenia i w związku z czym jak długo powinna być noszona.

Dobrze dopasowana orteza przyspiesza leczenie oraz rehabilitację po rozmaitych urazach. Umożliwia to zdecydowanie szybszy powrót do codziennych czynności, treningów czy zadań. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla sportowców oraz osób pracujących fizycznie. Dzięki ortezie ochronimy też stawy i grupy mięśni- dlatego mogą być stosowane przez osoby, które wykonują intensywne ćwiczenia bądź prace mogące powodować silne przeciążenia.

Należy pamiętać, że wybór ortezy powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym. Dobierze on ją m.in. na podstawie stopnia zaawansowania schorzenia, częstotliwości jej stosowania, a także aktywności pacjenta zarówno zawodowej jak sportowej.

croppedPrzed ostatecznym podjęciem decyzji ortezę należy najpierw poddać próbie użytkowej w warunkach, w których będą stosowane. I tak np. orteza stawu skokowego może być sprawdzana podczas wchodzenia po schodach, jazdy na rowerze czy chodzeniu po nierównym terenie. W ten sposób będziemy mieć pewność, czy wybrany produkt prawidłowo spełnia swoje zadanie. Warto też wypróbować kilka ortez, aby mieć porównanie, która z nich sprawdza się najlepiej.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że źle dobrana orteza nie tylko nie spełni zadania ale może przyczynić się do pogorszenia stanu pacjenta. Przykładowo zbyt ciasna może przyczynić się do powstawania otarć, obrzęków, zapalenia żył z zakrzepicą oraz niedokrwienia. Może też spowodować uszkodzenia stawu oraz tkanek otaczających. Dlatego nie należy lekceważyć jej odpowiedniego dopasowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*