Zwyrodnienie stawu biodrowego

Staw biodrowy jest największym stawem układu szkieletowego człowieka. Jest on odpowiedzialny za przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na dolne kończyny i umożliwia też prawidłowe chodzenie. Jednym z najczęstszych dolegliwości związanych ze stawem biodrowym jest jego zwyrodnienie, które przyczynia się do powstawania uporczywego bólu i do problemów z codziennym funkcjonowaniem.

gsgfsgsNa czym polega?
Zwyrodnienie stawu biodrowego polega na stopniowym niszczeniu torebki stawowej, chrząstki, a także innych tkanek występujących w stawie. Na głowie kości udowej i na brzegach panewki, w której się porusza, powstają kostne wyrostki, czyli tzw. osteofity. Przyczyniają się one do zmniejszania szpary stawowej jednocześnie ograniczając ruchomość całego stawu.

Jakie są przyczyny?
Powodem zwyrodnienia mogą być różne. Przyczyną może być nieprawidłowa budowa stawu, zaburzenia podczas rozwoju i wzrostu, choroby, urazy, czy chociażby przeciążenie wynikające z ciężkiej pracy fizycznej czy chociażby nadwagi. Do zwyrodnienia stawu biodrowego może przyczynić się chociażby noszenie ciężkich zakupów, wielogodzinne stanie i częste pochylanie się w trakcie codziennych prac, a nawet uprawnianie sportu.

Objawy
Główne objawy zwyrodnienia to m.in. ból w jego obrębie, zwłaszcza podczas jego obciążania. Na samym początku ból może być lekki i występować co jakiś czas. Jednak później może przyjąć formę ostrą i nie będzie ustępował nawet w trakcie odpoczynku, a poruszanie się najpierw jest utrudnione, a później nawet niemożliwe.

sssJak leczyć?
Przede wszystkim im szybciej rozpoczniemy terapię, tym lepiej, bowiem sprzyja to dłuższemu zachowaniu sprawności stawu. Podstawą jest tutaj dbanie o odpowiednią wagę. Należy też zadbać o odpowiednią ilość ruchu, która powinna być dostosowana do naszych możliwości- dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie tego z lekarzem albo fizjoterapeutą. Bardzo ważne jest także leczenie chorób zapalnych stawów. Stosuje się również leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz fizykoterapię. Gdy staw biodrowy jest już mocno zniszczony, konieczna jest operacja wstawienia endoprotezy. Pomocny przy leczeniu jest także sprzęt rehabilitacyjny wykorzystywany przy zabiegach. Niekiedy stosuje się też termoterapię oraz krioterapię.

Aby uniknąć problemów ze stawami konieczne jest dbanie o zbalansowaną dietę oraz regularne i odpowiednie ćwiczenia. Dbając o to zagwarantujemy sobie fizyczną sprawność na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*