Wklęsłe plecy, czyli problem z lordozą

Zbyt długi czas spędzany przy biurku, brat ruchu oraz nieodpowiednia dieta mogą być przyczyną rozmaitych schorzeń kręgosłupa. Wszystkie te mają wspólną cechę: są bolesne i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest lordoza.

ee760d1c1474fde7f8f71a96b2452e29_XLZnakiem rozpoznawczym lordozy jest nadmierne wgięcie kręgosłupa w dole pleców ku przodowi. Jeżeli wada postawy nie będzie leczona, może się pogłębiać tym samym zaburzając proporcje sylwetki i doprowadzić do poważnych powikłań i problemów.

Lekkie wygięcie kręgosłupa ku przodowi w części szyjnej oraz lędźwiowym jest czymś naturalnym (podobnie jak wygięcie ku tyłowi w odcinku piersiowym oraz krzyżowym). Taka budowa kręgosłupa ma służyć absorbowaniu wstrząsów i utrzymaniu ciężaru głowy. Jednak nadmierne wygięcie ma już negatywny wpływ na nasze zdrowie.

266px-Ou_bien_le_dos_rond_la_cyphose_cest-a-dire_a_convwxite_posterieureOsoba, która cierpi na lordozę wygląda jakby nadmiernie się prostowała. Do objawów należą wklęsłe plecy, wypięty brzuch i bardziej niż naturalnie uwypuklone pośladki. Prócz tego mogą wystąpić bóle w dolnym odcinku pleców wynikające z jego nadmiernego obciążenia, mrowienie bądź drętwienie kończyn dolnych , skurcze mięśniowe, a nawet zaburzenia wydalania.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nadwaga i nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, słabe mięśnie, nieodpowiedni styl życia (złe nawyki treningowe czy nieodpowiednia postawa w czasie pracy), a nawet zaawansowana ciąża. W przypadku niektórych schorzeń (np. przy zniekształceniach kręgów, zwichnięciu stawu biodrowego) może dojść do nadmiernego wygięcia kręgosłupa, który nosi nazwę hiperlordozy. Nieleczona lordoza może przyczynić się do późniejszych powikłań, jak np. artretyzm, przewlekłe bóle pleców oraz zaburzenia w okolicy obręczy biodrowej, kończyn dolnych czy nawet narządów wewnętrznych.

W leczeniu schorzenia zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup, pływanie, uprawianie jogi, dbanie o zachowanie prawidłowej postawy. często wykorzystywane są gorsety usztywniające. W poważniejszych przypadkach koniecznością może być nawet zabieg operacyjny. Dlatego też niezwykle ważne jest utrzymywanie odpowiedniej postawy oraz regularne ćwiczenia, które mogą zapobiec problemom z kręgosłupem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*