Dyscypliny paraolimpijskie cz. 4 ? boccia

Boccia wywodzi się od włoskiej gry w bule zwanej bocce i jest jedną z niewielu dyscyplin paraolimpijskich, która nie posiada swojego odpowiednika w programie olimpijskim. Po raz pierwszy na Igrzyskach Paraolimpijskich pojawiła się w 1984 roku w Nowym Jorku.

8304125756_8a1f556c0a_zCelem gry jest umieszczenie przez zawodników kul (bil) własnego koloru jak najbliżej białej bili, (tzw. ?jack?), którą na boisko wyrzuca na początku gry jeden z zawodników. Gracze używają bil o kolorze czerwonym oraz niebieskim.

Zawodnikami są osoby o różnym stopniu niepełnosprawności którzy startują w czterech kategoriach. Wśród kategorii paraolimpijskich znajdują się grupy dla osób cierpiących m.in. na: porażenie czterokończynowe (obejmujące osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich), zanik mięśni oraz tetraplegię.

Gra w dużym stopniu jest podobna do swojego pierwowzoru, różnią ją jednak niektóre zapisy w regulaminie. Tutaj np. wprowadzenie bili może odbyć się w dowolny sposób (przez rzucenie, pchnięcie, kopnięcie, użycie sprzętu wspomagającego typu rynny czy pochylnie), gdzie w bulach dopuszczalny jest jedynie rzut. W bocci nie jest określona pozycja zawodnika, który może siedzieć albo stać. Dopuszczalne jest też wprowadzanie bil z pomocą asystenta, który w trakcie rozgrywki jest instruowany przez gracza. Każda ze stron ma ograniczenie czasowe na rozegranie swojej rundy.

Do gry wykorzystuje się 12 bil, po 6 z każdego koloru. Rzucane są według kolejności zależnej od obecnego na boisku układu bil. Rzuca gracz (czy też para bądź drużyna), którego bila znajduje się najdalej od ?jacka?. Gdy ostatnia bila znajdzie się na polu, następuje podliczenie punktacji. Wynik jest sumą bil jednego koloru, które znajdują się bliżej białej bili niż jakakolwiek inna bila drużyny przeciwnej. Wartość takiej bili wynosi 1 punkt.

Na igrzyskach gra odbywa się na boisku o wymiarach 12,5 m na 6 m, którego nawierzchnia powinna być płaska i gładka. Rozgrywki składają się z 4 rund w przypadku rywalizacji indywidualnej lub w parach. Natomiast w grze zespołowej rozgrywane jest 6 rund. W przypadku remisu zarządzana jest dogrywka.

Co ciekawe, boccia rozwija się bardzo dynamicznie- obecnie rozgrywana jest w 50 krajach na całym świecie. Zdobyła tak duże zainteresowanie, że na igrzyskach paraolimpijskich wyparła angielską grę w kule: lawn bowls, którą rozgrywano w latach 1968-1984.
Jako że gra ta ma proste zasady i niewielkie wymagania sprzętowe, boccię zaleca się także jako grę integracyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*