Dyscypliny paraolimpijskie cz.3- paratriatlon

Po raz pierwszy mistrzostwa świata w paratriatlonie dla osób niepełnosprawnych odbył się w 1996 roku w Cleveland. W tym roku będą debiutowały na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Decyzja o włączeniu tej konkurencji do programu igrzysk podjął Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski w grudniu 2010 r.

Para-TriathleteParatriatlon złożony jest z trzech konkurencji: pływania na 750 m, jazdy na rowerze przez 20 km i biegu na dystansie 5 km. Zmaganie te zostaną rozegrane w sześciu konkurencjach: trzech męskich oraz trzech kobiecych. Jak one wyglądają?

W przypadku kategorii mężczyzn, pierwszą z nich jest PT1. Udział w niej biorą użytkownicy wózków inwalidzkich o ograniczonej aktywności z niepełnosprawnością, która dotyczy braku kończyn, siły mięśni, nadciśnienia, ataksji, atetozy i nie pozwala na bezpieczną jazdę klasycznym rowerem oraz bieg. Zawodnicy używają rowerów ręcznych, a podczas biegu stosują wózki wyścigowe. Uczestnicy muszą uzyskać wynik do 640 punktów.

6893236578_9e576ed5d6_zKobiety natomiast startują w kategorii PT5, w której biorą udział zawodniczki z całościową albo częściową utratą wzroku. Występuje tutaj podział na trzy kategorie. Do B1 zalicza się osoby całkowicie niewidome i z poczuciem światła, lecz niepotrafiące rozpoznać przedmioty czy ich zarysy bez względu na odległość. W kat. B2 startują zawodnicy ze zdolnością do rozpoznawania przedmiotów albo ich zarysów, z ostrością wzroku 2/60 lub z ograniczeniem pola widzenia w zakresie 5 stopni. Natomiast w kat. B3 uczestniczą osoby ze wzrokiem o ostrości od ponad 2/60 do 6/60 i/lub ograniczeniem pola widzenia od 5 do 20 stopni. Podczas trwania zawodów sportowcom towarzyszy przewodnik o tej samej płci, a jazda na rowerze odbywa się na tandemach.

Kategorie, w których startują zarówno kobiety jak i mężczyźni są dwie. Jest to PT2 oraz PT4. W tej pierwszej udział biorą osoby po amputacji kończyn, z nadciśnieniem, ataksją i (lub) atetozą z ograniczonym zakresem ruchów i siłą mięśni. Tutaj można uzyskać wynik do 454,9 punktów. Podczas etapu rowerowego oraz biegowego dozwolone jest używanie jedynie zatwierdzonych protez bądź innych urządzeń wspomagających. Natomiast w kategorii PT4 startują zawodnicy z ograniczeniami i niepełnosprawnościami dotyczącymi amputacji kończyn, atetozy bądź ataksji, ograniczonej siły mięśni albo zakresu ruchowego. Podczas etapu rowerowego oraz biegowego, podobnie jak w przypadku PT2, dozwolone jest korzystanie z zatwierdzonych protez i urządzeń wspomagających.

Niestety w tym roku żaden polski sportowiec nie będzie reprezentował naszego kraju w tej dyscyplinie. Polskimi paratriatlonistami, którzy mogli jechać na igrzyska jest Marcin Suwart oraz Łukasz Wietecki, jednak ich kategoria (PT5 mężczyzn) nie została ostatecznie zakwalifikowana do programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*