Uszkodzenia kręgosłupa szyjnego cz. 2

Do opisywanych przez nas niedawno najczęstszych urazów kręgosłupa szyjnego należy dodać również inne, poważne w skutkach. Mowa tu o podwichnięciu oraz uszkodzeniu wyprostnym.

800px-Cervical_Xray_Lower_AP_ViewDo podwichnięcia kręgosłupa dochodzi zazwyczaj w skutek urazu, którego przyczyną jest tzw. mechanizm smagnięcie biczem, (gdy auto nagle hamuje lub inne uderza w nie od tylu. Najczęstszym objawem urazu jest ból szyi, który zwiększa się przy wykonywaniu ruchów. W ramach diagnozy wykonywane są zdjęcia rtg, a niekiedy konieczna jest też tomografia komputerowa. Jeżeli doszło do urazu, to w ramach leczenia stosuje się kołnierz ortopedyczny, który należy nosić przez ok 6-8 tygodni (w zależności od zaleceń lekarza), a następnie, jeśli wykluczono niestabilności, zaleca się regularne ćwiczenia mięśni szyi. Jeżeli niestabilność się pojawia, to możliwe, że konieczna jest operacja.

Uszkodzenie wyprostne jest skutkiem upadku, w trakcie którego doszło do zahaczenia podbródkiem o np. umywalkę czy też barierkę lub najechania pojazdu przez inne auto od tyłu przy zapiętych pasach i braku zagłówków. W takim wypadku następuje rozerwanie więzadła podłużnego przedniego i krążka międzykręgowego oraz zwichnięcia stawów międzykręgowych. Uszkodzeniu może ulec także rdzeń kręgowy. Aby zdiagnozować uraz wykonuje się zdjęcia rentgenowskie oraz zdjęcia czynnościowe. Tutaj, podobnie jak w przypadku podwichnięcia, leczenie polega na noszeniu kołnierza ortopedycznego i ćwiczeniach mięśni szyi. Jeżeli pojawiają się objawy wskazujące na ucisk na rdzeń kręgowy, to konieczny jest szybki zabieg operacyjny.

NT-BACKolejnym, dość poważnym urazem jest złamanie kręgosłupa szyjnego, które jest skutkiem uderzenia w głowę. Najczęściej dochodzi do złamania I, II oraz V-VII kręgu. Jeżeli złamanie jest stabilne, to możliwe jest leczenie bez konieczności przeprowadzenia operacji. Natomiast przy niestabilnym zabieg chirurgiczny mający na celu usztywnienie jest obligatoryjny (powodem jest możliwość wtórnych przemieszczeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego). Najczęstszymi objawami są bóle przy ruchach głową (nawet delikatnych) oraz niemożność utrzymania głowy w pionie. Mogą występować też zaburzenia czucia w tułowiu i kończynach a nawet zaburzenia oddychania. W leczeniu złamań stabilnych konieczne jest stosowanie kołnierza szyjnego (przez 8-10 tygodni), a później odpowiednia rehabilitacja. Natomiast w przypadku złamania niestabilnego stosuje się unieruchomienie z użyciem klamry Crutchfielda (którą chory powinien nosić przez ok. 6 tygodni), a następnie przez kolejne 6 tygodni opatrunek gipsowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*