Dyscypliny paraolimpijskie cz. 2 – Szermierka na wózkach

Szermierka na wózkach jest kolejną z dyscyplin sportowych dla niepełnosprawnych, która jest znajduje się na liście konkurencji podczas igrzysk paraolimpijskich. Pierwszy raz została włączona do programu na olimpiadzie w Rzymie w 1960 roku. W Polsce szermierka na wózkach zaczęła rozwijać się w latach 90. Jej prekursorami w naszym kraju są warszawskie kluby.

13058543074_bdd26a0687_zPodczas pojedynku uczestnicy siedzą na wózkach szermierczych, które są przymocowane do tzw. platform. Ich zadaniem jest regulowanie odległości między uczestnikami. Zmiana odległości podczas walki jest możliwa tylko przez ruch tułowia. Odstęp pomiędzy zawodnikami ustalany jest w zależności od kategorii niepełnosprawności, długości ramion uczestników oraz rodzaju broni. Wózki inwalidzkie wykorzystywane w tej dyscyplinie muszą spełniać zawarte w przepisać wymogi, które określają m.in. jego wysokość.

Podobnie jak w przypadku szermierki dla osób pełnosprawnych występuje tu podział na trzy konkurencje: floret, szablę oraz szpadę. W pierwszej konkurencji zawodnik może atakować jedynie tułów przeciwnika, natomiast w przypadku szpady oraz szabli całe ciało powyżej pasa. Cios sygnalizowany jest elektrycznym sprzężeniem ubrania zawodnika.

Istnieje też podział według stopnia niepełnosprawności zawodników. W kategorii A biorą udział zawodnicy po amputacji nóg lub z ich niedowładem, która mogą swobodnie poruszać tułowiem oraz rękoma. W kategorii B startują sportowcy z urazem rdzenia kręgowego, z niedowładem nóg lub z minimalnym niedowładem rąk. Natomiast w kategorii C konkurują osoby z całkowitym porażeniem kończyn dolnych i górnych, jednak ta kategoria nie jest rozgrywana na Igrzyskach Paraolimpijskich.

W tym roku nasz kraj w tej dyscyplinie reprezentować będzie dziewięcioro zawodników, wśród których znajdują się medaliści z poprzednich igrzysk: Marta Makowska, Grzegorz Pluta oraz Dariusz Pender.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*