Dyscypliny paraolimpijskie cz.1 -Tenis na wózkach

Letnie igrzyska olimpijskie zbliżają się wielkimi krokami. Dlatego też w najbliższych wpisach postaramy się przybliżyć chociaż niektóre dyscypliny paraolimpijskie, których zawody odbędą się w sierpniu w Brazylii. Jako pierwszy przedstawiamy tenis na wózkach.

9705378708_47a825bf7c_zDyscyplina ta została rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych w latach 70. W 1988 roku po raz pierwszy pojawiła się na olimpiadzie w Seulu jako konkurencja pokazowa, natomiast 4 lata później ma olimpiadzie w Barcelonie była już na oficjalnej liście sportów paraolimpijskich.

Między klasycznym tenisem, a jego odmianą na wózkach nie ma praktycznie różnic. Obie dyscypliny uprawiane są na tych samych obiektach. Gracze poruszający się na wózkach korzystają z takiego samego sprzętu (chociaż często używa się rakiet z trochę większymi główkami oraz systemem tłumiącym drgania) i tych samych technik: chwyt rakiety, serwis, wolej, ustawienie do piłki itp. Przepisy także są takie same. Jedyną różnicą jest to, że w tenisie na wózkach piłka może odbić się od nawierzchni kortu dwukrotnie. Wózek traktuje się jako część ciała gracza- jeżeli piłka go dotknie, to zawodnik traci punkt. W trakcie uderzenia piłki tenisista nie może wstawać czy też podskakiwać- musi pozostać w pozycji siedzącej. Gra trwa do dwóch wygranych setów.

Istnieją cztery kategorie, w ramach których odbywają się gry: juniorów, kobiet, mężczyzn a także quad (dla osób z tetraplegią) i mogą być rozgrywane indywidualnie albo w deblu. Odpowiedzialna za tenis na wózkach jest Międzynarodowa Federacja Tenisowa, która zajmuje się wszystkimi formami tej dyscypliny.

Wózki, na których grają zawodnicy muszą być lekkie i zwrotne, dlatego też wybierane są specjalne modele. Ich waga nie przekracza 8 kilogramów, natomiast siedzisko oraz oparcie mogą być regulowane. Gra odbywa się przede wszystkim na nawierzchni betonowej lub mączce. Raczej unika się trawy, która jest podłożem, po którym trudniej jest poruszać się wózkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*