Rehabilitacja i pamięć mięśniowa

Zawsze podziwiamy profesjonalnych sportowców czy też osoby trenujące amatorsko różnorakie dyscypliny sportowe, które po kontuzji lub urazie wracają do zdrowia w bardzo krótkim czasie. Nierzadko zdarza się, że szybciej dochodzą do pełnej sprawności po kontuzji niż osoby, które trenują nieregularnie lub wcale. Jedną z przyczyn jest posiadana pamięć mięśniowa.

stretching-muscles-579122_1280Ucząc ciało nowych działań (jak np. jazda na rowerze, wyskok, bieganie, wykonywanie rozmaitych ćwiczeń) tworzymy jednocześnie pewien fizjologiczny schemat, który nasz organizm rejestruje. Dzięki temu nawet po długiej przerwie możemy odtworzyć to działanie.

Jak się okazuje, komórki mięśniowe posiadają również pamięć, która umożliwia nam szybszy powrót do formy. Jak to się dzieje? Komórki te poddawane regularnemu, stopniowemu treningowi i prawidłowemu odżywianiu ulegają powiększeniu. Podczas ich rozrostu w miocytach zwiększa się ilość jąder komórkowych. Ta doprowadza do efektywniejszej produkcji białek mięśniowych. Co jest tutaj bardzo istotne, to że gdy przerywamy treningi, wskutek czego dochodzi do utraty masy mięśniowej, to ilość jąder komórkowych nie ulega zmniejszeniu. Mięsień się kurczy, ale dzięki wspomnianym jądrom komórkowym utrzymuje on przez długi czas zdolność do ponownego rozwoju.

Ma to znaczenie także podczas rehabilitacji, której istotnym elementem jest m.in. wzmacnianie mięśni. Mięśnie, które były regularnie poddawane ćwiczeniom nawet po dłuższej przerwie w treningach o wiele lepiej zareagują na ponowny trening niż mięśnie wcześniej nietrenowane. Pamięć mięśniowa umożliwia o wiele szybszy powrót do dawnej formy nawet po tygodniach bezczynności, gdyż nie jest konieczne tworzenie jej kompletnie od nowa.

Powrót do sprawności sprzed czasu kontuzji jest możliwy m.in. właśnie dzięki pamięci mięśniowej. Rehabilitacji z pewnością pomoże też stosowanie odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, by nie przeciążać niedawno kontuzjowanych partii naszego działa, by nie doprowadzić do kolejnego urazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*