Uszkodzenia kręgosłupa szyjnego cz. 1

Odcinek szyjny kręgosłupa narażony jest na rozmaite urazy. Mogą one być spowodowane rozwojem wrodzonych wad, wypadkiem lub nieodpowiednią postawą wynikającą m.in. z siedzącego trybu życia. Każdy z urazów cechuje się różnymi, chociaż często podobnymi, objawami. W każdym przypadku należy zachować niezwykłą ostrożność, gdyż uszkodzenie kręgów szyjnych może mieć poważne skutki.

xray-1129436_1280Najczęstszymi urazami kręgosłupa szyjnego jest jego stłuczenie, skręcenie, uszkodzenie wyprostne oraz zwichnięcie. Poziom uszkodzenia zależy przede wszystkim od siły urazu i miejsca jego działania oraz od pozycji kręgosłupa w chwili działania tej siły. Bardzo często uraz tego odcinka kręgosłupa oraz pozostałych jego odcinka występuje wraz z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, czaszki, miednicy oraz klatki piersiowej.

Stłuczenie kręgosłupa jest skutkiem bezpośredniego urazu, którym może być nawet niepozorne uderzenie. Objawami urazu są bóle w miejscu zranienia, obrzęk w okolicy urazu, wylew krwawy oraz ograniczenie ruchów kręgosłupa. Aby zdiagnozować przypadłość wykonywane są zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa. Najpopularniejszą metodą leczenia jest kołnierz ortopedyczny, który unieruchamia odcinek szyjny. Do tego zaleca się odpowiednie ćwiczenia mięśni szyi, oraz środki zmniejszające obrzęk (np. specjalne żele) i ewentualne leki przeciwbólowe.

Kolejnym urazem jest skręcenie stawów międzykręgowych, do których dochodzi w skutek silnego zgięcia bądź skręcenia szyi. Więzadła, torebki stawów oraz mięśnie ulegają silnemu naciągnięciu, a czasem nawet zerwaniu. Objawy są tutaj niemal identyczne jak w przypadku stłuczenia, jednak odczuwany ból jest znacznie silniejszy. Do tego mogą pojawić się bóle podczas połykania, którego źródłem jest powstanie krwiaka pozagardłowego. Tutaj również uraz rozpoznawany jest przez wykonanie zdjęć rtg. Leczenie jest podobne jak w przypadku stłuczeń ? stosowany jest kołnierz Schanza, który chory powinien nosić, w zależeniu od zaleceń lekarza, 6-8 tygodni, a następnie ćwiczyć mięśnie szyi. Jeżeli przy urazie pojawiła się niestabilność kręgosłupa, to w takim przypadku często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*