Płytka wyobraźnia i brawura nad wodą

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, ruszyła przedwakacyjna akcja ?Płytka wyobraźnia? mająca przestrzegać młodych ludzi przed beztroskimi skokami do wody, które co roku dla wielu kończą się trwałym kalectwem.

swimming-388910_1280Wakacje i słoneczna pogoda bez wątpienia sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą w gronie znajomych. Niestety, bardzo często w takich sytuacjach prócz dobrej zabawy pojawia się brawura i chęć zaimponowania innym. Do tego nierzadko dochodzi spożywanie napoi alkoholowych przed kąpielą. Alkohol dodaje odwagi, ale też osłabia naszą czujność, sprzyja lekceważeniu zagrożeń i wpływa na naszą ocenę otoczenia. Właśnie w takich okolicznościach najczęściej dochodzi do wypadków. Nierzadko słyszy się przecież o przypadkach, kiedy to najczęściej młodzi, wysportowani ludzie skaczą na główkę do nieznanego im wcześniej zbiornika wodnego i w konsekwencji tracą życie lub zostają trwale sparaliżowani.

Do uszkodzeń odcinka szyjnego kręgosłupa dochodzi najczęściej w momencie uderzenia głową o dno akwenu. Obrażenie występuje najczęściej między piątym a siódmym kręgiem szyjnym. Po wypadku przeprowadza się badanie radiologiczne, które pozwala zdiagnozować rodzaj uszkodzenia, do którego doszło. Jeżeli nastąpiło poważniejsze uszkodzenie, lekarz zalecił badanie tomograficzne albo rezonans magnetyczny. W najlepszym przypadku może dość jedynie do skręceń bądź zwichnięć odcinka szyjnego kręgosłupa- wtedy wszystko kończy się na kołnierzu ortopedycznym, co przy innych możliwych scenariuszach jest szczęśliwym zakończeniem. W poważniejszych przypadkach diagnozą może być nawet przerwanie rdzenia, które uniemożliwia poruszanie rękoma i nogami. Zmiany te są już nieodwracalne i sprawiają, że wiele młodych osób trafia co roku na wózki inwalidzkie, co jest skutkiem nierozważnych i brawurowych skoków do wody.

Celem organizowanej już po raz 21 kampanii społecznej ?Płytka wyobraźnia? jest uświadomienie młodym osobom jak poważne skutki może mieć chwila ich lekkomyślności. Dlatego też najlepiej wypoczywać nad znanymi nam jeziorami, a w przypadku obcych dotąd akwenów zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*