Operacyjne leczenie dyskopatii cz.2

Dzięki stale rozwijających się technologiach oraz nieustających badaniach ludzkiego organizmu pojawiają się coraz nowsze i skuteczniejsze metody leczenia różnych przypadłości i chorób. Tak samo jest w przypadku urazów kręgosłupa, a w tym dyskopatii, która może przysporzyć wiele bólu. Wybór metody operacji zależy m.in. od zaawansowania choroby.

hqdefaultPrzezskórna laserowa dekompresja dysku (PLDD) wykorzystuje laser medyczny, który usuwa fragment jądra miażdżystego i w ten sposób zmniejsza się ucisk na chory korzeń nerwowy. Takie operacje przeprowadza się przede wszystkim u osób z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi. Metoda ta jest skuteczna też w przypadkach wczesnego stadium dyskopatii oraz osób starszych, gdyż nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Jak wygląda taki zabieg? Do krążka międzykręgowego wprowadzana jest specjalna igła, w której umieszcza się światłowód, którego koniec jest podłączony do lasera. Wytwarzana jest duża energia, która usuwa fragmentu jądra miażdżystego i stopniowego odparowania wody. skutkiem leczenia jest znaczne obniżenie się ciśnienia wewnątrz dysku. dzięki temu ucisk na korzenie nerwowe się zmniejsza albo całkowicie ustępuje.

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest mikroendoskopowa dyscektomia (MED). Stosowana jest, kiedy doszło do przypadku dużego przemieszczenia bądź wypadnięcia jądra miażdżystego do kanału kręgowego oraz uciskania znajdujących się tam struktur nerwowych. W trakcie zabiegu lekarz nacina skórę, przez którą wprowadzany jest endoskop. Następnie specjalnymi narzędziami usuwa się fragment dysku uciskający nerwy. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą RTG i pod znieczuleniem. Po operacji podawany jest antybiotyk oraz środek przeciwbólowy. Powrót do zdrowia trawa ok. 4 tygodnie, przy czym rehabilitacja nie jest tutaj potrzebna.

Najnowocześniejsze zabiegi są mniej inwazyjne od klasycznych operacji, w dodatku skracają pobyt w szpitalu i umożliwiają szybki powrót do codziennych zajęć. Jednak dochodzenie do siebie w takim przypadku to kwestia indywidualna- niektórzy po przebytym leczeniu mogą potrzebować nieco więcej czasu, pomocne mogą okazać się także podpórki czy inny sprzęt rehabilitacyjny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że żaden zabieg nie rozwiązuje problemu całkowicie, a jedynie likwiduje lub znacznie zmniejsza ból. Po operacji należy kontynuować rehabilitację i dbać o kręgosłup unikając tego, co mu szkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*