Balkoniki rehabilitacyjne- pomoc przy chodzeniu cz. 1

Dzięki balkonikowi osoba mająca problem z poruszaniem się może utrzymać kontakt z otoczeniem, nie zamykając się w czterech ścianach. Pozwala utrzymać w pewnym stopniu sprawność fizyczną dzięki ruchowi i tym samym realizować swoje codzienne potrzeby. Bardzo często problem ten dotyka osoby starsze, dla których zachowanie aktywności fizycznej jest kluczowe dla jej samopoczucia oraz psychiki.

Na rynku dostępne są różne rodzaje balkoników, które dobierane są w zależności od stopnia niepełnosprawności chorej osoby. Aby można było się z nimi poruszać, balkoniki rehabilitacyjne muszą być zbudowane z lekkich materiałów o dużej wytrzymałości. Dlatego też najczęściej do ich produkcji wybiera się aluminium, które te cechy posiada. Można wyróżnić następujące balkoniki:

– wysokie, które sięgają do pach. Mają one cztery podpórki i używane są przez osoby z poważnym niedowładem kończyn zarówno górnych jak i dolnych, co tłumaczy występujące podpory pod pachy.

– z podparciami na dłonie, przeznaczone są dla osób ze sprawnymi rękami;

– z kółkami- są one przydatne w sytuacji, kiedy pojawia się problem z przesuwaniem podpórki. Tego typu balkoniki są wyposażone w hamulce, które są zabezpieczeniem przed utratą kontroli nad sprzętem.

Aby balkonik rehabilitacyjny spełniał prawidłowo swoją rolę i zapewniał też bezpieczeństwo osobie, która z niego korzysta, powinien on być wyposażony w 3 podstawowe elementy: gumowe nakładki na nogi balkonika, nakładki na poręczach oraz możliwość regulacji wysokości. Co więcej, balkonik powinien być stabilny- inaczej nie zagwarantuje bezpieczeństwa osobie, która go używa. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie do wysokości osoby użytkującej. Właściwie dopasowany balkonik ma poręcze ustawione na wysokości stawu biodrowego.

Należy również pamiętać o odpowiedniej wielkości balkonika. Musimy dopasować jego szerokość tak, aby zmieścił się on w drzwiach mieszkania i można było poruszać się po domu. Nie może być też zbyt wąski, gdyż wtedy będzie ograniczał nasze ruchy. Sprzęt ten ma nam ułatwić poruszanie się, ważne jest, aby był dobierany indywidualnie, bowiem każdy z nas ma inne dolegliwości oraz potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*