Zalety spania na poduszce ortopedycznej

Żyjąc w ciągłym pośpiechu bardzo często nie myślimy o tym, by odpowiednio zadbać o nasz organizm. Nienajlepszy stan zdrowia potęguje siedzący tryb życia, który zaburza pracę mięśni oraz stawów. Całość pogłębiana jest przez nieodpowiednią pozycję podczas snu- złe ułożenie kręgosłupa sprawia, że tylko pogarszamy naszą kondycję. Aby ją poprawić, warto zainwestować w poduszkę ortopedyczną.

To na czym śpimy w znacznym stopniu wpływa na zdrowie naszego kręgosłupa. Nieprawdą jest, że miękkie i puchowe poduszki zagwarantują nam zdrowy sen. Jeśli poduszka będzie zbyt niska lub zbyt wysoka i do tego wykonana z nieodpowiednich materiałów, to może ona przyczynić się do nieodpowiedniego ułożenia kręgosłupa. To natomiast prowadzi do napięcia mięśni oraz bólów pleców. Poduszka ortopedyczna zapewni nam prawidłowe ułożenie kręgów szyjnych i w konsekwencji pozwala utrzymać nam dobre samopoczucie i, co najważniejsze, zdrowe plecy.

Podstawowym zadaniem takiej poduszki jest utrzymanie kręgosłupa w linii prostej oraz odciążenie kręgów szyjnych. Ma też rozluźnić mięśnie karku i ramion. Poduszki tego typu pozytywnie wpływają na nasz organizm: łagodzą ból kręgosłupa pojawiający się podczas snu, zapobiegają skrzywieniom kręgosłupa, zmniejszają bóle głowy oraz karku, umożliwiają właściwy przepływ krwi oraz masują części ciała, które mają kontakt z poduszką. Lekarze zalecają stosowanie poduszek ortopedycznych przy leczeniu dyskopatii, bólach kręgosłupach czy w przypadku zaburzenia snu. Stosowana jest jako sprzęt rehabilitacyjny w leczeniu różnych dolegliwości kręgosłupa, jednak zdecydowanie warto zakupić ją profilaktycznie, aby poprawić jakość naszego snu.

Jak wybrać taką poduszkę? Przede wszystkim powinna być odpowiednio twarda. Jej kształt dopasowujemy w zależności od przyjmowanej przez nas w czasie snu pozycji. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że dla naszego kręgosłupa najzdrowsze jest spanie na boku w pozycji embrionalnej. Poduszka powinna być też dostosowana do szerokości barku, wagi oraz naszego wzrostu. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana taka poduszka. Bardzo dobrze sprawdza się pianka termoplastyczna, która reaguje na ciężar i ciepło i pozwala zredukować napięcie.

Jako że statystycznie przesypiamy 1/3 naszego życia, należy zadbać o to, aby nasz kręgosłup miał odpowiednie warunki do wypoczynku. Używanie odpowiedniej poduszki zagwarantuje nam odciążenie kręgów szyjnych i rozluźnienie mięśni, dzięki czemu zostanie zachowana właściwa ergonomia snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*