Dyskopatia szyjna

Dyskopatia jest chorobą cywilizacyjną ściśle związaną ze współczesnym trybem życia i brakiem ruchu. Nieodpowiednia postawa i przeciążanie kręgów sprzyjają powstawaniu schorzeń kręgosłupa, które mogą się odbić na naszym zdrowiu. Jedną z najczęściej występujących w dzisiejszych czasach odmianą tej przypadłości jest dyskopatia szyjna.

c1011ef61ed9937904f4938c63d014ea_XLSchorzenie to związane jest z krążkiem międzykręgowym (tzw. dyskiem), którego głównym zadaniem jest amortyzacja kręgosłupa oraz zapewnienie jego ruchomości. Dyskopatia, inaczej zwana też przepukliną, prowadzi do nieprawidłowego przemieszczania się krążka w przestrzeń między poszczególnymi kręgami. Wiąże się to z licznymi dolegliwościami, które są skutkiem ucisku na struktury nerwowe bądź rdzeń kręgowy.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Niekiedy dyskopatia może być uwarunkowana genetycznie, jednak przeważnie spowodowana jest brakiem ruchu i nieodpowiednimi nawykami. Do wystąpienia przepukliny krążka międzykręgowego mogą przyczynić się m.in.: wady postawy, brak stabilności odcinka szyjnego, nadmierne przeciążenie odcinka szyjnego, zmiany zwyrodnieniowe, przebyte urazy czy nieodpowiednie warunki bytowe. Występowania schorzenia przejawia się bardzo różnorodnymi objawami, dlatego też nie należy bagatelizować jakichkolwiek bolesnych odczuć w obrębie kręgosłupa. Symptomami dyskopatii mogą być: bóle głowy i karku, zawroty głowy, przykurcze, skurcze mięśniowe, zaburzenia równowagi, ograniczenie ruchomości w obrębie szyi, osłabienie funkcji mięśniowych w obrębie kończyn górnych czy też bóle kręgosłupa bądź w obrębie barku lub łopatek.

W początkowych fazach leczenia stosuje się leki farmakologiczne, najczęściej są to środki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozluźniające mięśnie. Bardzo często dodatkowo stosuje się usztywnienie oraz unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa przy pomocy gorsetu ortopedycznego. Nie należy jednak przesadzać z czasem unieruchomienia, bowiem może dojść do znacznego osłabienia mięśni w obrębie szyi. Jako że dyskopatia bardzo często ma charakter przewlekły, stosuje się również zabiegi z fizykoterapii, oraz masaże. Jeżeli leczenie nie przynosi żadnych rezultatów, konieczny jest wtedy zabieg operacyjny. Polega on na usunięciu chorego dysku i zastąpienie go implantem, który odtwarza ruchomość usuniętego dysku.

Dyskopatia odcinka szyjnego jest dolegliwością bolesną oraz niebezpieczną dla naszego zdrowia. Dlatego też należy dbać o odpowiednie warunki dla naszego kręgosłupa. Warto przestrzegać zasad, które pozwolą uniknąć nam przepukliny. Ważny jest aktywny tryb życia i regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, odpowiednia dieta, unikanie przeciążeń w obrębie odcinka szyjnego oraz zachowanie prawidłowej postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*