Kiedy zmienić wózek dziecięcy na wózek dla dorosłych?

Wśród dostępnych na rynku modeli wózków inwalidzkich dla dzieci popularne są ich różne rodzaje, które są dostosowywane i dobierane do potrzeb dziecka. Jednak wraz z jego rozwojem zmieniają się potrzeby i wymagania rehabilitacji, w związku z czym dochodzi do momentu, kiedy wózek dziecięcy należy zamienić na sprzęt przeznaczony dla osób dorosłych. Kiedy należy dokonać takiej zmiany?

wozek-18.jpg__558x488Odpowiedź może wydawać się dość oczywista: wózek należy zmienić wraz z wagą i wzrostem dziecka. Przy wózka dziecięcych najważniejszym elementem jest dostosowanie go pod względem wzrostu, wagi, funkcjonalności oraz oczywiście komfortu. Wózek musi być odpowiednio dostosowany: nie może być ani za duży, ani za mały. Każdy sprzęt tego typu posiada wyznacznik kilogramowy co umożliwia dopasowywanie go wraz z rozwojem dziecka do danego limitu. Waga maksymalna zależy od modelu wózka. W jednym przypadku obciążenie może wynosić nie więcej niż 30 kg, natomiast w innym największa dopuszczalna waga to 60 kg. Istotne jest, by nie przeoczyć momentu, w którym waga naszej latorośli nie była większa niż wytrzymałość wózka podana przez producenta. W przypadku przekroczenia limitów może dojść do uszkodzenia sprzętu podczas jego użytkowania, a to może skutkować urazem dziecka.

Ponadto dostępne na rynku produkty posiadają liczne funkcje i usprawnienia, na które warto zwrócić uwagę. Regulowana wysokość i szerokość oparcia czy siedzisko z możliwością regulacji z pewnością poprawią wygodę osoby siedzącej.

Należy też pamiętać, by odpowiednio reagować na postępy rehabilitacji jak i pogarszanie się stanu dziecka. Produkowane z myślą o najmłodszych wózki mają rozmaite możliwości i z pewnością uda się dobrać odpowiedni sprzęt dla każdego młodego człowieka.

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy różni się od siebie pod wieloma względami, w związku z czym wymagania i zapotrzebowania osób niepełnosprawnych również są inne. Dlatego też dobierając sprzęt rehabilitacyjny bądź ortopedyczny należy kierować się indywidualnymi potrzebami oraz zaleceniami lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*