Handbike ? rower dla niepełnosprawnych

Czym jest Handbike? Jest to rower napędzany siłą mięśni rąk, który został zaprojektowany z myślą o osobach niepełnosprawnych. Jednakże zdarzają się przypadki, kiedy jest stosowany jako wsparcie w treningach górnych partii ciała (np. przez wioślarzy) lub jako sprzęt rehabilitacyjny. Najczęściej jest on połączeniem wózka inwalidzkiego i roweru.

16973655075_7595eb3267_zHandbike zazwyczaj jest trójkołowy, chociaż dostępne są również modele z dwoma lub czterema kołami. Najczęściej z przodu znajduje się jedno koło napędowe i dwa z tyłu, chociaż zdarzają się takie, które mają dwa koła z przodu i pojedynczy napęd z tyłu roweru. Na takim rowerze mogą jeździć osoby z niemal każdym rodzajem niepełnosprawności. Na tych jednośladach mogą jeździć osoby z porażeniem mózgowym, dysfunkcją mięśniową, zaburzeniem równowagi, autyzmem, o małej ruchliwości kończyn dolnych, osoby z niepełnosprawnością kończyn dolnych lub bez nich. Mogą być również wykorzystywane przy rehabilitacji osób po wylewach, zawałach czy innych chorobach i wypadkach. Korzystanie z nich jest niewskazane dla osób z zaawansowaną miażdżycą kończyn dolnych oraz z zaawansowaną niewydolnością układu krążenia. Przed zakupem takiego roweru najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Rowery te, w zależności od pozycji użytkownika oraz ich zastosowania, można podzielić na różne kategorie. Na handbike?u można jeździć w pozycji klęcznej, siedzącej, leżącej lub półleżącej. Pozycję siedzącą wykorzystuje się przede wszystkim w rowerach wykorzystywanych przy rehabilitacji oraz rekreacji, gdzie wygoda oraz bezpieczeństwo są ważniejsze od aerodynamiki ? w takiej pozycji mamy lepszą widoczność i sami też jesteśmy bardziej widoczni.111009-A-AO884-0015

Warto wspomnieć, że Polacy mieli duży udział w rozwoju wózko-rowerów inwalidzkich z napędem korbowym. Jarosław Rola, niepełnosprawny kolarz i narciarz, jest konstruktorem m.in. trójkołowego handbike`a górskiego, którego struktura pozwala na zdobywanie górskich szczytów. Jarosław Rola zdobył na nim m.in. Śnieżkę i Kilimandżaro. Była to pierwsza taka konstrukcja i zapoczątkowała ona rozwój górskich handbike?ów na całym świecie.

Wózko-rowery inwalidzkie z napędem korbowym zdobywają coraz większą popularność na całym świecie. Dla osób niepełnosprawnych są doskonałą opcją uprawiania sportu, rekreacji oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych. W Polsce ich zakup jest częściowo dofinansowywany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*