Zwierzęta w terapii osób niepełnosprawnych cz. 2

Zooterapia coraz bardziej zyskuje na popularności. Prócz cieszącej się dużym powodzeniem dogoterapii wśród zwierząt wykorzystywanych przy rehabilitacji są także koty, konie czy delfiny.

8064091399_94c6f320af_zChyba najmniej popularna w Polsce jest delfinoterapia. Ćwiczenia z delfinami poprawiają sprawność fizyczną oraz psychiczną człowieka. Dzieje się tak dzięki ultradźwiękom kierowanym przez delfiny do ludzkiego organizmu, które pobudzają wydzielanie endorfin odpowiedzialnych za nasze samopoczucie. Dodatkowo terapia odbywa się w wodzie, która także pozytywnie wpływa na stan chorego. Delfiny to bardzo inteligentne i ciekawskie stworzenia, które cechuje jednocześnie duża wrażliwość sprzyjająca kontaktom z chorą osobą.

Natomiast koty nie są tak popularne jak psy ze względu na indywidualizm tych zwierząt, który to często utrudnia tresurę wymaganą przy terapiach. Do felinoterapii wybiera się osobniki, które nie boją się hałasu, dobrze znoszą podróże, nie stresuje ich dużo osób w ich otoczeniu i które dają się głaskać i dotykać nawet przez kilka osób w tym samym momencie. Jak dobrze wiemy, nie jest to takie proste. Jednak istnieją rasy, które sprawdzają się w tej roli- są to np. koty rasy Ragdoll oraz Maine Coony, które mają podobne usposobienie do psów i lubią kontakt z człowiekiem. Koty wykorzystywane są w terapiach wszystkich grup wiekowych, gdyż nie wymagają (jak w przypadku hipoterapii) dużego wysiłku fizycznego podczas ćwiczeń terapeutycznych. 15850094556_e5ed70c41a_zPozytywny wpływ na ludzi ma tutaj zwłaszcza głaskanie zwierzęcia oraz jego mruczenie. Przyczynia się to do obniżenia ciśnienia krwi i działa odstresowująco. Zauważono również pozytywny wpływ kociego towarzystwa na dzieci chore na autyzm, ADHD, czy zespół Aspergera.

Popularna wśród metod leczenia osób niepełnosprawnych ruchowo, umysłowo i sensorycznie jest wspomniana wcześniej hipoterapia, w której wykorzystuje się konie. Gimnastyka na tym zwierzęciu wpływa na korygowanie wad postawy, reguluje napięcie mięśniowe, stymuluje i normalizuje czucie powierzchniowe, a także zwiększa poczucie wartości i rozwija kontakty społeczne. W Polsce do najpopularniejszych ras koni stosowanych do hipoterapii są konie huculskie. Warto także nadmienić, że m.in. w krajach Ameryki Południowej popularnością cieszy się onoterapia, w której wykorzystuje się osły i muły. Zwierzęta te są mniej płochliwe od koni i są też bardziej cierpliwe.

Bez wątpienia zaletą zooterapii jest wpływ na człowieka nie tylko w sferze fizycznej, ale i psychicznej oraz społecznej. Zwierzęta zmniejszają poczucie samotności i wyobcowania, często stają się tematem rozmów i spotkań towarzyskich. Terapia z ich udziałem jest doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń z udziałem sprzętu rehabilitacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*