Piłka rehabilitacyjna

Piłka rehabilitacyjna, zwana także piłką gimnastyczną jest bardzo popularnym przyrządem do ćwiczeń. Stosowana jest nie tylko przy rehabilitacji, ale także w klubach fitness, czy do ćwiczeń Pilates. Treningi na takiej piłce mają szereg zastosowań, a regularne wykorzystywanie wpływa pozytywnie na zdrowie.

senior aktywność gimnastykaTego rodzaju piłki wykonane są z odpornego i antypoślizgowego tworzywa sztucznego i są dostępne w różnych rozmiarach, które dobiera się do wysokości osoby ćwiczącej. Można je kupić w sklepie sportowym lub w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Prawidłowy dobór piłki jest bardzo ważny- jeśli kupimy np. za dużą piłkę, będzie ona utrudniać nam trening, przez co nie uzyskamy odpowiednich efektów naszych ćwiczeń, co może nas zniechęcić. Jak dobrać piłkę? Podczas siedzenia na niej, przy całkowitym oparciu stóp o podłogę, kąt między udem a łydką powinien być prosty lub lekko rozwarty.

Piłki rehabilitacyjne stosowane są do zabiegów profilaktycznych oraz jako przyrządy usprawniające mięśnie. Ćwiczenia na piłce wymagają ciągłego utrzymania równowagi, przez co cały czas działają mięśnie głęboko położone. Dzięki temu dochodzi do ich wzmocnienia i rozciągnięcia. Tego typu ćwiczenia są dobre również dla mięśni przykręgosłupowych, które przy siedzącym trybie życia nie są one dostatecznie ruchome. Treningi tych mięśni wpływają na ochronę kręgosłupa, dzięki zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia wad postawy. regeneracja po treningu qmedWykorzystywana jest również w fizjoterapii niemowląt z zaburzeniem napięcia mięśni. Treningi na piłce zaleca się także kobietom w ciąży. Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmacniane są mięśnie dna macicy. Ponadto młode mamy po porodzie szybciej powrócą do formy sprzed ciąży. Co ciekawe, tego typu piłka może zastąpić krzesło. Długie przesiadywanie przy biurku powoduje bóle oraz zmęczenie mięśni grzbietu. Jest to związane z niewielkim dotlenieniem tkanek i uciskiem nerwów. Siedzenie na piłce gimnastycznej zapobiega powstawaniu tych dolegliwości.

Piłka gimnastyczna jest sprzętem rehabilitacyjnym, który pozytywnie wpływa na naszą postawę i dolegliwości kręgosłupa. Pomaga zwiększyć ruchomość w stawach, poprawia naszą kondycję oraz koordynację ruchową. Jest stosowane także przy schorzeniach neurologicznych oraz w korekcji wad postawy. Dzięki niej w prosty sposób możemy zadbać o nasze plecy i prawidłową postawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*