Zwierzęta w terapii osób niepełnosprawnych ? cz.1: dogoterapia

Przy terapii osób niepełnosprawnych coraz częściej stosuje się zooterapię, która polega na terapii z udziałem zwierząt. W Polsce najpopularniejsza jest stosowana od 1987 roku kynoterapia (inaczej zwana też dogoterapią), w której wykorzystuje się odpowiednio wyszkolone psy prowadzone przez wykwalifikowanych terapeutów. Jest to fantastyczny sposób na wzmocnienie efektywności rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo.

17068817898_4444053c43_zObecnie lekarze zwracają przede wszystkim uwagę na fakt, że domowe zwierzęta oddziałują na ludzką psychikę i to za jej pośrednictwem potrafią poprawić stan zdrowia człowieka. Najlepszym przykładem tego typu działania jest regulacja ciśnienia krwi i poprawienie samopoczucia, które obserwowane jest u posiadaczy zwierząt oraz osób uczestniczących w terapii z ich udziałem. Bardzo często stosowana jest przy współpracy z osobami starszymi i dziećmi.

Kynoterapia działa przede wszystkim poprzez nawiązanie więzi psychicznej ze zwierzęciem. Prowadzi to do przyspieszenia rehabilitacji, znacząco ułatwia przejście choroby i łagodzi jej skutki w sferze psychicznej. Dogoterapia pomaga osobie niepełnosprawnej również w poprawieniu sprawności ruchowej, rozwijaniu narządów zmysłu poprzez stymulowanie dotyku, wzroku, węchu i słuchu oraz ćwiczeniu koncentracji. W przypadku pracy z dziećmi, najmłodsi dodatkowo przełamują lęk przed zwierzętami, uczą się empatii, a także przez opiekę nad zwierzęciem uczą się samodzielności.

W doborze psa dla terapii istotne jest pierwotne przeznaczenie rasy i związane z tym ich odruchowe zachowania, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo zajęć. Dlatego też preferuje się psy rasowe, które są z natury przyjacielskie, cierpliwe i łatwe do ułożenia. W związku z tym najczęściej wykorzystuje się psy takich ras jak: Golden Retriever, Labrador Retriever, Nowofundland, Cavalier King Charles Spaniel czy też Berneński Pies Pasterski. Natomiast nie powinno się wykorzystywać psów obronnych, myśliwskich czy też bojowych, których zachowania czasem trudno przewidzieć.

Nawet głaskanie psa wpływa pozytywnie na człowieka. Tego rodzaju terapia skupia się na działaniach mających na celu terapeutyczne oddziaływanie na chorego i poprawienie jego stanu psychicznego. Jak się okazuje, pies jest świetnym lekarstwem i, chociaż nie może zastąpić leczenia i rehabilitacji przy użyciu profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego, to jego udział w procesie powrotu do zdrowia znacząco poprawia rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*