Pionizacja

Pacjenci, którzy z różnych przyczyn mają ograniczone możliwości samodzielnego osiągania pozycji pionowej, stania i chodzenia, wymagają stopniowej pionizacji. Jest to proces polegający na utrzymaniu przez pacjenta wyprostowanej postawy.

croppedW procesie pionizacji wykorzystywany jest pionizator. Jest to rodzaj ortezy, którą zaleca się chorym od samego początku poważniejszych problemów z chodzeniem. Stosowany jest u osób z porażeniem kończyn dolnych oraz tułowia, a także przy niedowładach kończyn: w przypadku uszkodzeń urazowych, schorzeniach rdzenia kręgowego czy wadach wrodzonych. Pozwalają one utrzymywać prawidłową postawę i zapobiegają ewentualnym problemom z kręgosłupem. Zaletą parapodiów jest to, że osoba chora może stać o wiele dłużej, co wpływa korzystnie na krążenie krwi i trawienie- zwłaszcza, jeśli chory większość czasu spędza w pozycji leżącej lub siedzącej. Pionizatory możemy podzielić na dynamiczne oraz statyczne. Te pierwsze umożliwiają poruszanie się oraz ćwiczenie chodzenia. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom chory może wykonywać ćwiczenia bez obaw, że może się przewrócić. Wybór pionizatora zależy głównie od stanu chorego.

Stosowanie tego typu sprzętu rehabilitacyjnego zapobiega infekcjom dróg oddechowych, zaburzeniom krążenia krwi, przykurczowi stawów, utracie masy kostnej, zanikowi mięśni, pogorszeniu perystaltyki jelit, które są skutkiem długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej bądź leżącej. Ponadto rehabilitacja za pomocą parapodiów poprawia ruchliwość stawów, zapobiega powstawaniu odleżyn i zastojom w układzie moczowym, zwiększa wentylację płuc, i wspomaga funkcje serca. Ważna jest także możliwość odtwarzania prawidłowych wzorców postawy. Pionizatory są także wykorzystywane do stymulowania rozwoju psychoruchowego dzieci oraz wspomagania prawidłowego rozwoju ich mięśni, stawów i układu kostnoszkieletowego. Dodatkową zaletą jest poprawa stanu psychicznego pacjenta, który dzięki sprzętowi może się poruszać.

Należy pamiętać, że parapodium bardzo często stanowi niezbędny element rehabilitacji, który umożliwi samodzielne chodzenie. Dlatego ważne jest, aby korzystać z niego już od pojawienia się pierwszych problemów z poruszaniem się. W ten sposób od początku zapobiegniemy ewentualnym problemom z kręgosłupem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*