Jak skutecznie zapobiegać odleżynom

Odleżyny to nieprzyjemna i bolesna dolegliwość pojawiająca się u osób leżących lub poruszających się na wózkach. Są to pojawiające się w czasie długiego leżenia uszkodzenia skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek oraz kości. Powstają wskutek długotrwałego ucisku, który hamuje właściwy przepływ krwi.

tube materac prof.JPG__560x490Odleżyny najczęściej tworzą się w miejscach najbardziej narażonych na długotrwały ucisk. Np. jeśli chory leży na plecach, to pojawią się one tam, gdzie materac stale naciska, czyli wzdłuż kręgosłupa, przeważnie też w okolicy kości guzicznej oraz krzyżowej. Mogą powstawać również na potylicy, łopatkach, a nawet piętach czy małżowinach usznych. Natomiast jeśli osoba chora leży na jednym boku, odleżyny powstają w okolicy stawu biodrowego, na wewnętrznej stronie kolan oraz przy kostkach nóg. Do ciągle uciskanych miejsc coraz słabiej dopływa krew i pojawia się obrzęk, który stopniowo się rozwija i dochodzi do obumierania tkanki skóry i wskutek czego powstają odleżyny.

Aby zapobiegać odleżynom należy zmieniać pozycję chorego, najlepiej co ok. 2 godziny. W przypadku osoby poruszającej się na wózki pozycja powinna być zmieniana częściej, co ok 15- 30 minut. Należy również często zmieniać bieliznę oraz pościel chorego. Trzeba także pamiętać o ochronie skóry. W gorące dni należy ją lekko zwilżać, np. zmoczonym gazikiem, a po kąpielach dokładnie osuszać. W przypadku osób mających problem z trzymaniem moczu trzeba zwracać jeszcze większą uwagę na dbanie o higienę. Warto też kupić materac przeciwodleżynowy, który zapobiega powstawaniu otarć i podrażnień skóry. Na zagrożone miejsca można też założyć specjalne opatrunki. Można również delikatnie masować skórę chorego stosując jednocześnie np. oliwkę dla dzieci. Jeśli mamy możliwość, możemy również wykonywać z chorym tzw. bierne ćwiczenia, jak zginanie rąk i nóg w stawach. Aby wzmocnić organizm osoby leżącej, należy zapewnić mu dietę bogatą w białko i wzbogaconą w witaminę C oraz cynk.

Dzięki odpowiedniej opiece z łatwością można zapobiec powstawaniu odleżyn. Należy pamiętać o regularnym oglądaniu skóry w miejscach, gdzie jest narażona na odleżyny. Są one bardzo niebezpieczne- mogą doprowadzić do zakażenia organizmu, a nawet do śmierci chorej osoby. Trudno je wyleczyć, za to bardzo łatwo można im zapobiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*