Niepełnosprawni w samolocie

Dzięki wielu dostępnym technologiom podróżowanie po świecie staje się coraz wygodniejsze. W dzisiejszych czasach każdy może udać się nawet na drugi koniec świata. Dotyczy to również osób niepełnosprawnych. Linie lotnicze są zobowiązane zapewnić osobom niepełnosprawnym odpowiednie warunki w trakcie podróży. Warto wiedzieć, co należy do obowiązków przewoźnika i co zrobić, żeby podróż odbyła się bez komplikacji.

Każda niepełnosprawna osoba ma prawo skorzystać z pomocy podczas podróży samolotem. Linie lotnicze mają obowiązek udzielić jej każdej osobie korzystającej z jej usług. Osoba niepełnosprawna może samodzielnie lecieć samolotem, jeśli jest w stanie sama wypełniać podstawowe w samolocie czynności, takie jak zapięcie pasów, samodzielne spożywanie posiłków, korzystanie z toalety, przyjmowanie leków czy też założenie maski tlenowej. jeżeli nie jest to w jej przypadku możliwe, osoba ta musi podróżować z osobą towarzyszącą, która skończyła 16 lat. W przypadku podróży z towarzyszem należy odpowiednio wcześniej uprzedzić o tym linie lotnicze, by te zapewniły tej osobie miejsce siedzące obok osoby niepełnosprawnej.

Podczas odprawy prywatne wózki pasażerów są przekazywane personelowi lotniska w celu umieszczenia ich na pokładzie lub w luku samolotu (zależy to od rozmiarów wózka oraz dostępnego na pokładzie miejsca). Wózki te są dostarczane podróżnym przy wyjściu z samolotu. jednocześnie personel naziemny zapewnia pomoc w poruszaniu się po terenie lotniska przy użyciu innego wózka inwalidzkiego.

Obowiązujące obecnie procedury przewidują, że osoby niepełnosprawne wchodzą na pokład samolotu jako pierwsze 5928164_afa3acc5c6_zi opuszczają go jako ostatnie. do samolotu można wchodzić przez dostosowany do tego rękaw, a jeśli dane lotnisko takowego nie posiada, wówczas do samolotu dostaje się za pomocą windy lub specjalnie do tego przystosowanego krzesła. Wózek inwalidzki lub inne elementy ułatwiające poruszanie się nie są częścią bagażu podręcznego, a więc nie pomniejszają jego limitu. Pasażerowi nadal przysługuje taki sam limit bagażu wnoszonego na pokład jak innym podróżnym.

Aby podróż przebiegała bez komplikacji, najlepiej określić swoje potrzeby już podczas rezerwacji lotu, najpóźniej 48 godzin przed planowanym odbyciem podróży. Uprzedzając o naszym stanie zdrowia, wielkości wózka inwalidzkiego, ew.potrzebie pomocy podczas przesiadki linie lotnicze będą mogły odpowiednio się przygotować i zapewnić nam odpowiednie warunki podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*