Biegaj z Qmed! – cz. 7: Regeneracja po treningu biegowym

Wiemy już jak zmotywować się do biegania, jak odpowiednio przygotować się do sezonu oraz jak wytrwać w treningu biegowym. Ponadto omówiliśmy jak powinien wyglądać ubiór biegacza, w jakie buty i akcesoria warto się zaopatrzyć, a także jakie produkty należy spożywać pozostając w trakcie treningu. Dzisiaj natomiast przyjrzymy się najprzyjemniejszej bodaj stronie związanej z wysiłkiem biegowym, jaką jest regeneracja organizmu. Nie ma nic przyjemniejszego dla zmęczonego treningiem ciała jak kilka chwil przyjemnego relaksu, by kolejnego dnia móc znów ruszyć na trasę.

regeneracja po treningu qmed

Rozciąganie i lekkie ćwiczenia aerobowe to dobra forma odpoczynku dla zmęczonych treningiem mięśni i stawów

Niektórzy biegacze nie zdają sobie sprawy z istoty regeneracji, której faktyczne znaczenie jest niemal równie ważne, jak sam trening. Oczywiście, musi ona być odpowiednio rozumiana. Nie powinniśmy więc zalec na pół dnia na kanapie, bezwiednie przełączając kanały w telewizorze, ale raczej w aktywny sposób dawać mięśniom odpocząć, spacerując, pływając czy też jeżdżąc na rowerze. Jak zauważają specjaliści, umiarkowana dawka ruchu prowadzi do wzrostu dopływu krwi do mięśni, która tym samym wypłukuje z nich skutki przemiany metabolicznej. To one, w postaci bólu i zakwaszenia mięśni najbardziej doskwierają biegaczom po treningu, a najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z nimi jest właśnie wypoczynek. Ignorowanie tego elementu może obniżać skuteczność własnego wysiłku włożonego w sam trening.

regeneracja po treningu masaż qmed

Masaż mięśni nóg, w tym zmęczonych stóp, przynosi ukojenie

Regeneracja organizmu, w profesjonalnym sporcie nazywana odnową biologiczną, to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące rozmaite formy relaksowania mięśni i stawów. Oprócz wspomnianych już form aktywnego wypoczynku w jej skład wchodzą rozmaite czynności i zabiegi, mające na celu rozluźnienie mięśni. Zalecane są więc usprawniające krążenie gorące kąpiele oraz zmniejszające zakwasy masaże. Dużą rolę należy przypisać również rozciąganiu, które relaksuje, zmniejsza ból mięśni następnego dnia, a także zmniejsza ryzyko odniesienia niektórych urazów. W tej samej grupie należy ująć uniesienie nóg podczas leżenia, co pozwala zmniejszyć opuchnięcie zmęczonych mięśni. Gwarantem właściwego relaksu jest również odpowiednio długi (7-9 godzin) i dobry jakościowo sen, umożliwiający regenerację mięśni i układu nerwowego. Wszystkie te zabiegi możemy wesprzeć kojącym działaniem chłodzącej maści regeneracyjnej.

regeneracja sen qmed

Dobry i odpowiednio długi sen jest równie ważny, jak aktywny wypoczynek

Oczywiście możliwych do zastosowania form regeneracji jest zdecydowanie więcej i nie sposób opisać wszystkie w jednym artykule. Część z nich sprawdza się bezpośrednio po treningu, inne (np. sauna) przeznaczone są na dzień wolny. Ponadto niektóre z nich nie działają w równym stopniu na wszystkich biegaczy. Trzeba więc przetestować różne możliwości i na podstawie własnych doświadczeń dobrać zestaw zabiegów regeneracyjnych najbardziej odpowiednich dla naszego organizmu. Tym bardziej, że na skorzystanie ze wszystkich możliwości zapewne nie starczyłoby nam czasu. Jedno jest pewne – regeneracja organizmu po wysiłku to kwestia, której absolutnie nie należy lekceważyć, a wręcz przeciwnie, przykładać się do niej w równym stopniu jak do samego treningu.

Pozdrawiamy

———

Marka Qmed zaprasza do biegania! Poszczególne artykuły naszego cyklu znajdziecie pod poniższymi linkami:

cz. 1 – przygotowanie, cz. 2 – motywacja, cz. 3 – obuwie, cz. 4 – odzież, cz. 5 – akcesoria, cz. 6 – dieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*