Niepełnosprawni w górach

Osoby niepełnosprawne napotykają w swoim życiu na wiele barier, utrudniających im możliwie najbliższe „normalnemu” funkcjonowanie. Oczywiście, najbardziej dają się one we znaki osobom na wózkach inwalidzkich, jednakże również pozostałe grupy niepełnosprawnych muszą mierzyć się z licznymi niedogodnościami niemal każdego dnia. Nieraz sztuką jest pokonanie niewielkiej różnicy wysokości w mieście, gdzież więc myśleć o zdobywaniu prawdziwych tatrzańskich szczytów? A jednak nie brakuje pasjonatów, którzy spełniając swoje marzenia wspinają się po górskich szlakach i zdobywają kolejne góry oraz odwiedzają malownicze zakątki Beskidów, Karkonoszy czy nawet Tatr.

Tym samym osoby te dokonują niemal niemożliwego – w trudnym terenie wysokogórskim, pełnym nierównych i wąskich ścieżynek, niemal bez jednego elementu wspomagającej infrastruktury, potrafią pokonać własne ograniczenia, by móc odetchnąć pełną piersią i rozkoszować się zdumiewającymi widokami. Wyższe szczyty to jednak domena osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi oraz dla niewielkiego grona sportowców na wózkach inwalidzkich. Pozostałym muszą zwykle wystarczyć niższe góry oraz malownicze doliny. Ale przecież i tam mogą korzystać z praktycznie całego dobrodziejstwa przebywania w górach, czyli czystego powietrza, obcowania z naturą czy pięknych krajobrazów.

niepełnosprawni w górach wózki inwalidzkie

W Polsce dostępność szlaków dla osób niepełnosprawnych ruchowo jest mocno ograniczona. W naszych najwyższych górach, Tatrach, bez większych problemów poradzą sobie one wyłącznie w Dolinach Kościeliskiej oraz Chochołowskiej, a także na asfaltowej drodze prowadzącej do Morskiego Oka. Możliwość przedostania się w góry wysokie daje jedynie kolejka dowożąca turystów na Kasprowy Wierch. Dużo lepiej sytuacja wygląda po stronie słowackiej, gdzie prowadzony jest program Szlaki bez barier, w ramach którego dla osób z niepełnosprawnościami o charakterze motorycznym udostępniono 8 szlaków, o łącznej długości ponad 30 kilometrów. Niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich mogą dotrzeć również pod Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, wjeżdżając krzesełkową kolejką na Kopę, a następnie przemieszczając się szlakiem bez barier do schroniska Dom Śląski.

Ciekawą inicjatywą związaną z obecnością niepełnosprawnych turystów w górach polskich jest projekt fundacji Jana Meli Poza Horyzonty pod nazwą „Niepełnosprawni w górach – Razem na szczyty”, w ramach którego planowane jest zdobycie korony gór polskich przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Jeszcze kilka gór zostało do pokonania, trzymamy kciuki za powodzenie akcji!

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*