Pomoce dla seniorów

Problemem cywilizowanych zachodnich społeczeństw jest ich szybkie starzenie. Z roku na rok wzrasta odsetek osób starszych. Według prognoz, w 2060 roku już co trzeci obywatel Unii Europejskiej będzie liczył sobie 65 lat lub więcej. Niestety, jesień życia nie jest wyłącznie czasem zasłużonego, beztroskiego odpoczynku po kilkudziesięciu przepracowanych latach, lecz również okresem, kiedy trzeba pogodzić się z ograniczoną sprawnością zdrowotną i ruchową, na skutek inwolucyjnych zmian w organizmie człowieka. Proces starzenia się związany jest z szeregiem zmian strukturalnych i czynnościowych: zmniejszeniem beztłuszczowej masy ciała (lean body mass ? LBM), wzrostem procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, spadkiem elastyczności mięśni, ścięgien i więzadeł, zmniejszaniem masy (sakropenia) i siły mięśni szkieletowych.

Wszystkie te problemy, a zwłaszcza ostatni z nich są częstą przyczyną niepełnosprawności i braku stabilności posturalnej osób starszych. W życiu większości z nas przychodzi taki moment, kiedy samodzielne poruszanie się zaczyna być trudne lub wręcz niemożliwe. Obecnie dostępna jest jednak duża gama środków pomocniczych umożliwiających pacjentom poruszanie się, począwszy od najprostszych rozwiązań takich jak różnego typu kule, laski, balkoniki czy podpórki zaopatrzone w koła, po pionizatory mobilne umożliwiające poruszanie się pacjentom o znacznym stopniu niepełnosprawności. Przy wybieraniu takiego sprzętu najważniejszym jest, aby kierować się poziomem funkcjonalności pacjenta oraz jego potrzebami. Warto również skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego.

pionizator mobilny

Pionizator mobilny

Producenci prześcigają się w proponowaniu nowych, praktycznych rozwiązań, mających na celu ułatwienie funkcjonowania seniorowi i jego opiekunom. Na rynku dostępnych jest wiele pomocy ułatwiających opiekę, a nie wymagających ani dużych inwestycji ani całkowitej rewolucji w przestrzeni seniora. Takimi pomocami są wózki toaletowe, krzesełka i stołeczki prysznicowe oraz ławeczki nawannowe, a także różnego typu uchwyty i barierki. Wszystkie te rozwiązania pozwalają pacjentowi na bardziej komfortowe załatwienie potrzeb fizjologicznych, jak również wykonanie niezbędnych czynności higienicznych.

wózek toaletowy

Wózek toaletowy

W przypadku osób leżących ważne jest regularne zmienianie pozycji oraz umożliwienie opiekunowi łatwe i bezpieczne wykonywanie codziennych czynności takich jak np. karmienie. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego łózka ortopedycznego. Gdy nie jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem funkcjonalnym może być po prostu podpórka pod plecy, którą możemy zastosować niemal w każdym rodzaju łóżka. W przypadku pacjentów, którzy są unieruchomieni przez długi czas ważnym jest zorganizowanie opieki tak, aby nie przekraczała ona możliwości opiekunów i była możliwie najłatwiejsza dla osób ją sprawujących, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa pacjenta. Bardzo pomocne mogą być podnośniki, mobilne lub sufitowe, umożliwiające przemieszczanie oraz podnoszenie osób, których masa przewyższa możliwości opiekunów.

podpórka pod plecy

Podpórka pod plecy

Ogromna, wciąż rozszerzana, gama produktów pomocniczych ma na celu poprawę komfortu osób starszych ale również ułatwienie opieki nad nimi w przypadku niesamodzielności. Czasem niezwykle proste rozwiązania mogą dużo zmienić w codziennym życiu, gdzie powtarzalne i często trudne czynności zaczynają wymagać mniej siły i nie stanowią już ograniczenia.

Pozdrawiamy

1 komentarz

 1. ODŻYWIANIE DLA SENIORÓW PRZY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

  1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
  INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

  2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
  NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

  3. Puenta to tabele:
  IŻ PRODUKTU.

  P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

  4. Wykluczamy jednak z menu (niezdrowe dla człowieka) tzw:
  WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

  5. Zalecane w racjonalnym odżywianiu mamy natomiast (energetyczne):
  ODPAROWANE WĘGLOWODANY TJ. DO STRUKTURY C.

  ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*