Okażmy wdzięczność babciom i dziadkom

Wielu z nas miało to szczęście, że w trakcie najmłodszych lat mogliśmy cieszyć się przebywaniem w towarzystwie babć i dziadków, którzy robili wszystko co w ich mocy, byle tylko uśmiech nie znikał z naszych twarzy. Nieraz mówi się, że to właśnie jest rola nestorów rodu: rozpieszczanie wnuków, a czasem i prawnucząt. Z czasem jednak sytuacja zaczyna ulegać zmianie – upływ lat, sił i zdrowia sprawiają, że coraz częściej to senior potrzebuje pomocy od tych, którymi dawniej sam się opiekował. A my powinniśmy wówczas odwdzięczyć się za ten czas naszego dzieciństwa i wszelkie dobro, które z jego strony doświadczyliśmy.

podpórka dla babci

Jak widać, podpórka ułatwia poruszanie się nie tylko osobom starszym 🙂

Należy o tym pamiętać w każdym czasie, nie tylko od święta, choć dzisiejszy Dzień Babci i jutrzejszy Dzień Dziadka mogą stanowić szczególną sposobność do okazania swojej wdzięczności. I nie mamy tu bynajmniej na myśli prezentów, choć one też nie pozostają bez znaczenia, ale przede wszystkim samą obecność, wspólne spędzanie czasu, miłe słowa – to właśnie liczy się dla nich najbardziej. Niemniej prezenty też są w pewien sposób istotne, stanowią bowiem swego rodzaju materialny wyraz miłości i wdzięczności za lata nieocenionego wsparcia.

Możemy oczywiście pójść w stronę jakiegoś symbolicznego upominku, jak drobiazg dekoracyjny, ramka ze zdjęciem czy też zwykły bukiet kwiatów, możemy też zakupić rzecz, która wiąże się z zainteresowaniami obdarowywanego seniora. laska składanaAle równie dobrze, a może nawet lepiej, sprawdzą się prezenty praktyczne, pomagające w codziennym funkcjonowaniu często schorowanych starszych osób. Takie podarunki niosą ze sobą jasny przekaz: „kocham Cię, myślę o Tobie, zależy mi na Twoim dobru”.

Jednym z najczęstszych i najpoważniejszych problemów babć i dziadków w podeszłym wieku są trudności w samodzielnym poruszaniu się. Nasz dar może więc ułatwić im chodzenie, dając odpowiednie wsparcie coraz mniej wytrzymałym nogom i kręgosłupowi. Mamy na myśli choćby składaną, a przez to poręczną laskę, lub też w poważniejszych przypadkach podpórkę, wyposażoną w koszyk na zakupy.

Osłabiony układ ruchu utrudnia również dbanie o higienę wśród osób starszych – trudniej chociażby wziąć prysznic, nie wspominając o wejściu do i podniesieniu się z wanny. Dlatego równie dobrze jako praktyczny upominek sprawdzą się antypoślizgowa mata kąpielowa czy też elementy sprzętu sanitarnego, takie jak ławeczka na wannę czy mocowany do ściany uchwyt pomocniczy.ławeczka na wannę z regulacją

Pamiętajmy, że zdrowie ciała jest mocno powiązane z odczuciami psychicznymi, dlatego poprawa samodzielności funkcjonowania babć i dziadków wpłynie również na ich lepsze samopoczucie. A zwłaszcza wówczas, gdy będzie im dane korzystać ze sprzętu ofiarowanego przez ukochaną wnuczkę lub ukochanego wnuka.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*