Czy Święty Mikołaj istnieje?

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie zależy z reguły od wieku osoby, która jej udziela. Dorośli zwykle popukają się w czoło lub uśmiechną z politowaniem, podczas gdy dzieci z pełnym przekonaniem zaświadczą o jego istnieniu. Czasem tej dziecięcej naiwności brakuje nam w dorosłym życiu, kiedy próbujemy być tak bardzo racjonalni. A może właśnie warto uwierzyć, że Mikołaj istnieje? Oczywiście, nie w postaci siwego, starszego pana w czerwonym kubraczku, ale w każdym z nas, czego przykłady dostarcza nam życie.

Na naszych profilach w mediach społecznościowych wspominaliśmy już o historii pana Mirosława z Poznania, schorowanego i z amputowanymi obiema kończynami dolnymi, który od uczniów jednego z miejscowych liceów jeszcze przed Świętami otrzymał w prezencie wózek elektryczny. Dla licealistów nie był to wielki wydatek – składając się po ledwie kilka złotych mogli sprawić wspaniały prezent niepełnosprawnemu krajanowi. Jak stwierdził sam zainteresowany, wreszcie spotkał w swoim życiu prawdziwego Świętego Mikołaja.

wózek elektryczny PCBL1600 / 1800 MODERN

Wózek elektryczny MODERN marki Vitea Care – całkiem niezły pomysł na prezent dla osoby niepełnosprawnej

Podobnie jak 15-letnia Ola ze wsi Miedzna w województwie małopolskim. To przypadek o tyle szczególny, że jej „spotkanie z Mikołajem” miało miejsce w same Święta Bożego Narodzenia. Ola cierpi na rdzeniowy zanik mięśni i potrzebowała nowego wózka inwalidzkiego, gdyż poprzedni uległ już zniszczeniu. Wszystko było już załatwione, pozyskaniem dofinansowania z NFZ zajęli się przedstawiciele sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym, którzy ? zniknęli z pieniędzmi przeznaczonymi na zakup wózka dla nastolatki. Z pomocą przyszedł pan Mirosław z Warszawy, również ojciec niepełnosprawnej dziewczynki, który osobiście przekazał Oli nieużywany dotychczas wózek inwalidzki.

Jak widać, Święty Mikołaj istnieje, może nim być każdy z nas. Wystarczą dobre chęci, odrobina empatii, czasem też parę złotych, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Nie tylko od Święta.

Pozdrawiamy