Poślizg (nie zawsze) kontrolowany

Zima kojarzy się nie tylko ze śniegiem, ale także z lodem. To idealny czas zarówno dla miłośników jednej czy dwóch desek, jak i dla amatorów łyżew. O ile lód na chodniku nie jest sprzymierzeńcem nikogo z nas, o tyle na lodowisku ma on swoje uzasadnione miejsce i znajduje całe rzesze zwolenników. Łyżwy nadają się nie tylko dla zawodowych łyżwiarzy i hokeistów, lecz równie dobrze sprawdzają się jako forma spędzenia wolnego czasu ze znajomymi. Kontrolowany poślizg nikomu nie zagrozi, jednak na śliskiej nawierzchni bardzo łatwo o różnego rodzaju urazy.

Najbardziej powszechnym problemem, zwłaszcza wśród początkujących łyżwiarzy, są rozmaite siniaki i stłuczenia, które jednak zdarzają się również w przypadku doświadczonych zawodowców. I nic dziwnego, wszak niekontrolowany upadek na twardą taflę lodu musi się skończyć w ten właśnie sposób. Z tego powodu należy bardzo uważać na głowę, gdyż uderzenie nią w zamarzniętą powierzchnię może przynieść podobne skutki, jak w przypadku kontaktu z betonem.

stabilizator nadgarstkaDo często spotykanych należą także urazy w okolicach nadgarstka, w konsekwencji naturalnego odruchu wystawienia rąk przy upadku. Nie są to zwykle groźne uszkodzenia, zawsze jedna należy przeprowadzić badanie obrazowe aby wyeliminować podejrzenie złamania. Zwichnięcia, które występują najczęściej w momencie upadku bywają dość uciążliwe, dlatego już krótko po odniesieniu urazu warto zastosować specjalny stabilizator nadgarstka, który zapewni odciążenie i stabilizację w obrębie stawu. Ułatwi to funkcjonowanie i zmniejszy dolegliwości bólowe. Należy pamiętać że jazda na łyżwach wiąże się z ryzykiem wystąpienia również innych urazów, dlatego pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce przed wejściem na lód nawet w przypadku rekreacyjnego jeżdżenia z rodziną czy przyjaciółmi w centrum handlowym.

Oczywiście, urazogenność poruszania się na łyżwach zależy od sposobu, w jaki są wykorzystywane, co ma znaczenie zwłaszcza jeśli chodzi o profesjonalistów. Z nieco innymi problemami spotykają się łyżwiarze figurowi, z innymi panczeniści, a z jeszcze innymi hokeiści. Szczególną uwagę należy zwrócić na tych ostatnich, gdyż uprawiana przez nich dyscyplina należy do sportów zespołowych, w dodatku dość agresywnych, gdzie również przeciwnik może przyczynić się do odniesienia kontuzji. Zawodowcy po to jednak regularnie trenują przez wiele lat, by przypadki urazów były możliwie najrzadsze, a poślizgi jak najczęściej kontrolowane.

hokej łyżwy urazy

Pozdrawiamy