Biegaj z Qmed! cz. 4: Odzież do biegania

Spoglądając na popularne wśród biegaczy ulice czy parki łatwo zauważyć, że pod względem ubioru nie sposób wrzucić ich wszystkich do jednego worka. Jedni biegają w tym, co z ich szafy najbardziej nadaje się do treningu sportowego, inni w zwykłych dresach, a jeszcze inni stawiają na specjalistyczną odzież biegową. Do tego prezentują całą feerię kolorów, od ciemnych aż po jaskrawe odcienie. I tak naprawdę każdy z nich ma rację, gdyż z bieganiem jest jak śpiewaniem, każdy może. Jednakże nie w każdym stroju biegaczom jest równie wygodnie.

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z bieganiem, warto postawić na sportowe ubrania, które możemy znaleźć we własnej szafie. Profesjonalny sprzęt biegowy wiąże się bowiem z całkiem sporymi kosztami, a przecież na samym początku nie mamy pewności, czy aby na pewno złapiemy bakcyla. Już na tym etapie warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, których przestrzeganie może mieć kluczowe znaczenie, czy dotrwamy do momentu, w którym warto będzie zaopatrzyć się w odzież typowo przeznaczoną do biegania.

początkujący biegacz

Luźne spodnie nie są najlepszym rozwiązaniem (autor: tuelekza, źródło: FreeDigitalPhotos.net)

Nie powinniśmy wybierać zbyt luźnych ubrań, gdyż będą one łapały wiatr, zwiększając w konsekwencji opór powietrza i utrudniając posuwanie się naprzód. Ponadto bluzy czy spodnie w stylu oversize mogę przyczyniać się do powstawania obtarć w newralgicznych punktach, jak np. po wewnętrznej stronie ud. Poza tym najzwyczajniej w świecie nie jest to przyjemne uczucie, gdy ubranie zwisa i łopocze na wietrze. Druga sprawa to materiał, z którego wykonane są ubrania. Jeśli dysponujemy koszulkami z materiałów sztucznych wybierzmy je zamiast tradycyjnych bawełnianych, gdyż nie będą one wchłaniały potu, zapobiegając powstawaniu mało przyjemnych i nieestetycznych mokrych plam, również sprzyjających otarciom.

Przechodząc w bardziej zaawansowany trening biegowy warto już zaopatrzyć się w odzież dedykowaną dla biegaczy, która obejmuje wszelkie elementy ubioru, od bielizny aż po wierzchnie warstwy na zimniejsze dni. Są one wykonane z elastycznych materiałów, przylegających blisko ciała, a przy tym nie krępujących ruchów oraz zapewniających uczucie komfortu. Większość elementów stroju biegacza tworzą cienkie materiały o właściwościach termoaktywnych, a więc chłodzących w dni ciepłe i grzejących chłodniejszą porą. W miejscach narażonych na większą potliwość wyposażone są w przewiewne, siatkowe wstawki, a przeszycia są w nich poprowadzone w taki sposób, by nie powodować obtarć w najbardziej narażonych i najdotkliwiej odczuwalnych miejscach.

odzież do biegania

Przylegająca odzież do biegania zapewnia komfort podczas treningu (autor: nenetus, źródło: FreeDigitalPhotos.net)

Na strój regularnie trenującego biegacza składa się wiele elementów, w których każdy ma istotne znaczenie. Pierwszym z nich, znajdującym się najbliżej ciała, jest bielizna, czyli przyległe, nie magazynujące potu majtki, a w przypadku pań także sportowy biustonosz, który zapewni stabilizację piersi. Następną warstwę stanowią od góry: termiczna koszulka oraz przyległe termiczne szorty lub legginsy, które w celu zapewnienia maksymalnego komfortu podczas biegu warto przymierzyć przed zakupem. Na tym w zasadzie kończy się ubiór biegacza w ciepłe dni. Kiedy jednak przychodzi ochłodzenie, należy dodatkowo założyć na siebie termoaktywną bluzę, a w ostateczności również kurtkę do biegania wraz z czapką i rękawiczkami dla sportowców.

Bardzo istotnym jest, by strój zakładany do biegania dostosowywać każdorazowo do warunków pogodowych panujących za oknem. Dzięki temu, że ubrania biegowe są cienkie, nie ma problemu z założeniem na siebie kilku warstw w celu zapewnienia organizmowi komfortu termicznego w chłodne dni. Jednocześnie ich elastyczność umożliwia naciągnięcie na używane przez biegacza stabilizatory, w tym np. nadgarstka. Z pewnością warto rozważyć wybór wierzchnich elementów ubioru w jaskrawych kolorach, które uczynią nas bardziej widocznymi po zmroku, podczas poruszania się wzdłuż uczęszczanych przez samochody dróg.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*