Najczęstsze urazy piłkarskie

Piłka nożna należy do sportów kontaktowych, w których normalną sprawą jest rywalizacja bark w bark z przeciwnikiem. Nieustępliwa walka prowadzi w konsekwencji do licznych urazów, w  zdecydowanej większości wywołanych nieczystym zagraniem rywala. Jednakże piłkarz może odnieść kontuzję również w efekcie kontaktu z przeciwnikiem bez przekroczenia przepisów, a nawet bez jego udziału, choćby źle stawiając nogę czy naciągając mięsień w pogoni za piłką. Połączenie dużej liczby kilometrów do pokonania w trakcie każdego meczu z częstym kontaktem z przeciwnikiem stanowi o charakterze tego sportu. Jego konsekwencją jest bardzo rozległa skala możliwych urazów, od tych drobniejszych, przy których wystarczy zacisnąć zęby, przez wymuszające przerwę w  treningach, aż po te najpoważniejsze, które skutkują zakończeniem kariery.

Piłkarze najczęściej cierpią z powodu urazów kończyn dolnych, które stanowią główne „narzędzie” ich pracy. 4 na 5 kontuzji wśród zawodowych piłkarzy dotyczy właśnie nóg. Można je podzielić na dwie grupy, z których pierwszą stanowią urazy mięśniowe, a drugą uszkodzenia w obrębie stawów. Liczne zrywy i sprinty mogą kończyć się naciągnięciami, naderwaniami lub wręcz zerwaniami mięśni, a  zwłaszcza mięśnia dwugłowego uda. Wślizgi przeciwników, złe postawienie stopy po wyskoku czy też nagłe skręcenie nogi w kolanie stanowią z kolei zagrożenie dla stawów kolanowego oraz skokowo-goleniowego. Całe szczęście, jeśli w efekcie dochodzi do stłuczenia czy skręcenia stawu, gdyż dużo gorszą diagnozą jest uszkodzenie więzadeł w kolanie, które wymaga wielomiesięcznego leczenia i rehabilitacji ze wsparciem ortezy, a czasem wręcz wymusza zakończenie kariery.

uraz piłkarski

Autor: Paul Gooddy, źródło: FreeDigitalPhotos.net

Kontaktowość futbolu powoduje, że również pozostałe części ciała są narażone na rozmaite urazy. Największą uwagę należy zwrócić na bardzo niebezpieczne pojedynki główkowe, które stosunkowo często kończą się rozbitym nosem lub łukiem brwiowym, nierzadko w połączeniu ze wstrząśnieniem mózgu. Zdecydowanie rzadszą przyczyną cierpień piłkarzy są urazy klatki piersiowej i brzucha, choć zdarzają się stłuczenia żeber czy naciągnięcia mięśni brzucha. Nie można również zapominać o  bramkarzach i typowych dla nich kontuzjach rąk, uszkodzeniach nadgarstków, wybitych bądź złamanych palcach czy też zwichnięciach w stawie barkowo-obojczykowym. Oczywiście, również zawodnikom z pola mogą przydarzyć się urazy kończyn górnych, np. na skutek nieszczęśliwego ułożenia przy upadku, podobnie jak i bramkarzy dotyczą urazy kończyn dolnych.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*