Najczęstsze urazy siatkarskie

Siatkówka to jeden z niewielu sportów, które polski kibic może oglądać z nadzieją na końcowy sukces. Co prawda na tegorocznych Mistrzostwach Europy nasze reprezentacje nie były w stanie nawiązać do wcześniejszych sukcesów, to jednak za każdym razem możemy liczyć na ogromne emocje z ich udziałem. Atmosfera na trybunach, tworzona przez kibiców w biało-czerwonych barwach potrafi być gorąca, więc i zawodnicy dają z siebie wszystko, by tym samym odwdzięczyć się za otrzymane wsparcie. Czasami jednak zbyt duże zaangażowanie skutkuje urazem, wykluczającym z gry na dłuższy lub krótszy czas. Jakie są typowe kontuzje, z którymi zmagają się siatkarki i siatkarze?

Na tak postawione pytanie w pierwszym odruchu można by odpowiedzieć, że są to problemy z kończynami górnymi, wszak to ręce są podstawowymi częściami ciała, wykorzystywanymi podczas meczów siatkarskich. I oczywiście, praktycznie nie ma siatkarza, który nie miałby w trakcie kariery wybitego palca – stąd zawodowcy mają zwykle owinięte palce u rąk specjalnymi taśmami. Do tego dochodzą przeciążenia stawów barkowych, intensywnie angażowanych podczas gry. Z kolei wyginanie się podczas rozmaitych zagrań w trakcie meczu może prowadzić do naciągnięć lub naderwań mięśni brzucha oraz problemów z kręgosłupem.

siatkówka kobiety stabilizator kolana

Liczne wyskoki i lądowania na twardej nawierzchni mogą skutkować urazami przeciążeniowymi stawów kolanowego i skokowego

Jednak jak się okazuje, zdecydowanie większym zagrożeniem dla zdrowia siatkarzy są kontuzje kończyn dolnych. Wynika to z faktu, że gra w siatkówkę oparta jest przede wszystkim na dużej liczbie wyskoków i lądowań na twardym podłożu. W takiej sytuacji nietrudno o uszkodzenie stawu kolanowego czy skokowego, stąd na nogach wielu siatkarzy można zauważyć stabilizator kolana lub wystającą znad skarpety ortezę kostki. Szczególnie ryzykowną jest walka pod siatką, gdy zawodnik może doznać kontuzji na skutek kontaktu z przeciwnikiem. Akcja ma wówczas zwykle bardzo dynamiczny przebieg, więc nietrudno o nastąpienie na nogę rywala z dużym impetem.

walka nad siatką stabilizator kolana

Skupienie uwagi na walce nad siatką może prowadzić do urazów kończyn dolnych (źródło: dziennik.pl)

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*