Medialny przekaz o niepełnosprawnych

Nie przez przypadek media nazywane są czwartą władzą. Dziennikarze swoją pracą ujawnili niejedną aferę z udziałem osób z najwyższych szczebli władzy, co praktycznie każdorazowo skutkowało przegrupowaniem na scenie politycznej. Ale dysponują oni również nawet potężniejszą siłą, kształtowania opinii publicznej. To w jaki sposób dany temat zostanie przedstawiony przez radio czy telewizję wpływa na sposób jego postrzegania przez tysiące, a czasem nawet miliony odbiorców. Dotyczy to niemal każdego zagadnienia poruszanego przez dziennikarzy, w tym również spraw związanych z osobami niepełnosprawnymi.

Oczywiście, należy tu wspomnieć, że część osób słysząc o jakiejś sprawie będzie poszukiwać, drążyć temat, by poznać pełen ogląd, niemożliwy do przedstawienia w dwuminutowym materiale w programie informacyjnym, czy nawet kilkunastominutowym specjalnym reportażu. Tu właśnie przydaje się internet i tzw. dziennikarstwo obywatelskie, które stanowi solidne, choć nie zawsze rzetelne źródło wiedzy. Także poszukując informacji na tematy dotyczące osób niepełnosprawnych najlepiej zajrzeć właśnie do sieci, gdyż w mediach tradycyjnych są one traktowane nieco po macoszemu.

niepełnosprawni, wózki inwalidzkie

Niepełnosprawni to dla mediów tylko jeden z wielu tematów… (autor: Stuart Miles, źródło: FreeDigitalPhotos.net)

Nie trzeba być znawcą mediów, by stwierdzić, że temat niepełnosprawnych nie jest dla nich na co dzień zbyt atrakcyjny. Inaczej, gdy przekazowi można nadać wydźwięk interwencyjny (wskazanie problemu, czasem z zachętą do pomocy), naukowy (newsy o postępie medycyny) lub wyrażający podziw (heroizacja osiągnięć osób, przełamujących własną niepełnosprawność). Choć z drugiej strony mainstreamowe media ogólnie skupiają się na poszukiwaniu sensacji, poruszaniu tematów, które wzbudzają spore emocje.

niepełnosprawni, wózki inwalidzkie

… któremu sporadycznie bliżej się przyglądają (autor: Stuart Miles, źródło: FreeDigitalPhotos.net)

Dlatego konkretnych, szczegółowych informacji, które mogą się przydać osobom niepełnosprawnym, jak również w pełni sprawnym, chcącym bliżej poznać rzeczywistość osób na wózkach inwalidzkich, należy poszukiwać w internecie, pozostałe źródła traktując raczej w kategorii ciekawostek ze świata ON.

Pozdrawiamy

1 komentarz

  1. Fenomenalne wózki. Zgadzam się że w telewizji sprawy ON są pomijane często i internet jest lepszą dla nas lepszym medium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*