Media o niepełnosprawnych cz. 2: Proces o wyłudzenie pieniędzy z PFRON

Drugi temat powiązany z tematyką osób niepełnosprawnych, poruszony we wtorkowych wydaniach programów informacyjnych dotyka równie istotnej kwestii, a więc zatrudniania osób niepełnosprawnych. Wiele mówi się na temat aktywizacji społecznej i zawodowej osób na wózkach inwalidzkich, a także z innego rodzaju niepełnosprawnościami, stworzonych zostało też kilka programów, mających wspierać ten proces. Tymczasem okazuje się, że jak pewnie w każdej sytuacji, gdzie w grę wchodzą dotacje z państwowych funduszy, tak i w tym przypadku nietrudno trafić na oszustów, którzy gotowi są wykorzystać niepełnosprawność innych osób dla osiągnięcia własnego zysku.

Tak właśnie było w jednej firm z województwa lubuskiego. Producent schodów drewnianych podpisał umowy pracownicze łącznie z setką niepełnosprawnych osób, otrzymując w zamian dotację z PFRON w wysokości 2850 zł na każdą z nich. Jednakże okazało się, że żadna z tych osób w rzeczywistości nie pracowała, a ich zatrudnienie było wyłącznie fikcyjne, dla wyciągnięcia środków z Funduszu – łącznie około 9 milionów złotych. Środki te były bowiem rozdysponowywane w ten sposób, że 1000 zł trafiało na konto „pracownika”, reszta szła zaś bezpośrednio do kieszeni właściciela. Ponadto wszyscy fikcyjnie zatrudnieni musieli dzielić się dostępem do konta pod groźbą wyrzucenia z pracy. Teraz zarówno właścicielowi, jak i jego współpracownikom grozi utrata majątku oraz do 8 lat więzienia.

proces sądowy fikcyjne zatrudnianie niepełnosprawnych

Proces sądowy za fikcyjne zatrudnianie niepełnosprawnych (materiał dostępny pod adresem: http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/zaczal-sie-proces-ws-wyludzen-z-pfron,581383.html)

Osoba niepełnosprawna, niezależnie od stopnia swojej niepełnosprawności, jej przejawu (bardziej lub mniej widoczna, poruszanie się przy pomocy wózka inwalidzkiego lub bez jego użycia) czy sposobu jej wystąpienia (wrodzona lub nabyta), jak każdy inny człowiek chce czuć się ważna i potrzebna. Dlatego jeśli tylko jest to możliwe, poszukuje pracy, w której będzie mogła się realizować. Aby zachęcić pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych tworzone są programy, takie jak dofinansowania z PFRON. Dzięki nim mają być tworzone miejsca pracy dla tych osób, które niestety niczego nie świadome, mogą stać się narzędziem w rękach nieuczciwych przedsiębiorców.

Ujawniony przypadek nie powinien absolutnie stanowić przyczynku do ograniczenia aktywizacji osób niepełnosprawnych. A wręcz przeciwnie, należy te programy rozbudowywać, uszczelniając jedynie możliwości wyłudzania państwowych pieniędzy do prywatnych celów, tak, by faktycznie wspierały one nie w pełni sprawnych, chętnych do pracy ludzi.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*