Media o niepełnosprawnych cz. 1: Protest opiekunów niepełnosprawnych dzieci w Brukseli

Wczorajsze wydania programów informacyjnych przyniosły informacje na temat dwóch wydarzeń, którym warto poświęcić nieco uwagi. Pierwsza kwestia dotyczy protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych z Polski w Brukseli, przed Parlamentem Europejskim. Z kolei drugi materiał informuje o rozpoczęciu procesu przed sądem w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie wyłudzeń z PFRON przez jedną z lubuskich firm, na podstawie fikcyjnego zatrudniania osób niepełnosprawnych. Na oba tematy należy spojrzeć w nieco szerszym kontekście, jako poważne problemy, których głównymi zainteresowanymi są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Rok temu przez dwa tygodnie opiekunowie niepełnosprawnych dzieci wraz ze swoimi pociechami „okupowali” w akcie desperacji budynek sejmu. Protestowali oni głównie przeciwko zatrważająco niskim zasiłkom, które otrzymują niejako w zamian za rezygnację z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dziećmi. Jak się okazuje, niewiele w tej sprawie uległo poprawie. Co prawda świadczenie wzrosło w tym roku o 200 zł, ale wciąż jest ono na poziomie określanym przez samych zainteresowanych jako „głodowe” – wynosi zaledwie 1200 zł netto (w przypadku opiekunów osób, których niepełnosprawność powstała przed 18. rokiem życia). A projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach mimo iż powstał, to ugrzązł na etapie negocjacji.

protest opiekunów dzieci niepełnosprawnych

Protest opiekunów dzieci niepełnosprawnych (materiał dostępny pod adresem: http://panorama.tvp.pl/21869888/protest-opiekunow)

Na akcję protestacyjną do Brukseli wybrało się łącznie kilkanaście osób, wśród których znalazły się dzieci na wózkach inwalidzkich oraz ich opiekunowie. Ich zamiarem było zwrócenie uwagi europosłów na problemy, z którymi muszą borykać się na co dzień – oprócz finansowych jest to również słaby dostęp do rehabilitacji oraz specjalistycznego leczenia. Tymczasem, na co zwracają uwagę opiekunowie, z Brukseli do Warszawy płyną całkiem pokaźne środki, które jednak ich zdaniem nie są rozdysponowywane w należyty sposób. Stąd właśnie taka lokalizacja protestu. Aczkolwiek już teraz zapowiadany jest kolejny, 6. października, tym razem ponownie w Warszawie, przed kancelariami premiera i prezydenta oraz ponownie przed budynkiem sejmu.

Niewątpliwie problem rodziców, rezygnujących z pracy zarobkowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi to rażący problem, który wymaga zdecydowanego działania ze strony osób decyzyjnych w naszym kraju. Państwo powinno gwarantować opiekunom oraz ich podopiecznym godziwe warunki życia. A w tym celu nie wystarczy 1200, ani też 1300 zł, czyli kwota, do której wzrośnie wysokość świadczenia od kolejnego roku. Nie wspominając nawet o zasiłku na opiekę nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, który wynosi 520 zł.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*