Pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych

Wiele osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich potrafi zadziwiać tym, jak dobrze sobie radzą, jak wiele są w stanie zrobić mimo swoich fizycznych ograniczeń. Jedną z takich budzących podziw umiejętności jest samodzielne przedostanie się za kierownicę samochodu i prowadzenie go. Nie każdemu jednak pozwala na to stan zdrowia, nie wszyscy dają sobie z tym radę, tylko część z nich ma prawo jazdy. Nie zawsze też niepełnosprawni mają kogoś, kto mógłby ich dowieźć w dane miejsce, a nawet jeśli, to nie w każdym przypadku jest to możliwe. Dlatego też tak istotnym jest zapewnienie ogólnodostępnego transportu dla osób niepełnosprawnych.

W części miast środki transportu publicznego są odpowiednio dostosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, natomiast w wielu innych brakuje tego rodzaju udogodnień. Poza tym należy pamiętać, że autobusy czy tramwaje nie docierają w każde miejsce. Dlatego też osoby niepełnosprawne w większości miast mają możliwość skorzystania z transportu specjalnymi pojazdami, odpowiednio przystosowanymi do ich przewozu. Tego rodzaju przejazdy są zwykle objęte ryczałtową opłatą, gdyż realizowane są przez firmy prywatne (choć za ich organizację odpowiada lokalny samorząd). Odwrotnie w przypadku zapewnienia dojazdu do szkół niepełnosprawnym uczniom, który zgodnie z prawem jest bezpłatny.

mocowanie wózka inwalidzkiego

Mocowanie wózka inwalidzkiego (źródło: benepol.pl)

Przede wszystkim warto zauważyć, że przepisy prawa nie określają wprost, jakie warunki musi spełniać pojazd przeznaczony do przewozu osób na wózkach. Prawo o ruchu drogowym nakłada jedynie na producenta lub importera nowego pojazdu obowiązek uzyskania świadectwa homologacji dla każdego nowego typu takiego pojazdu, które jest wydawane przez ministra infrastruktury i rozwoju (odpowiada on m.in. za transport). Weryfikacji, czy dany typ pojazdów spełnia wymogi przewozu osób niepełnosprawnych dokonuje Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny. Dokonuje on również sprawdzenia właściwości przystosowania pojazdów używanych do przewozu osób niepełnosprawnych.

Badania homologacyjne (w przypadku nowych pojazdów) oraz badania techniczne (przy pojazdach używanych) obejmują sprawdzenie takich elementów, jak mocowania dodatkowych siedzeń czy wózków inwalidzkich, a także najazdów, podjazdów, ramp, wind, platform oraz podnośników, umożliwiających załadunek wózków. Istotne jest również homologowanie poszczególnych, standardowych elementów wyposażenia pojazdu, takich jak siedzenia czy pasy bezpieczeństwa. Oprócz tego pojazd służący do transportu osób niepełnosprawnych powinien być odpowiednio oznaczony z przodu i z tyłu wykonanym z odblaskowego materiału międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej na niebieskim tle.

pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych

Odpowiednio oznakowany pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*