Pionizacja z wykorzystaniem parapodium mobilnego Hero

Postawa stojąca stanowi naturalne ułożenie ciała człowieka. Przez lata ewolucji nasi praprzodkowie stawali się coraz mniej przygarbieni, a ich kręgosłup ulegał stopniowemu wyprostowaniu. Obecnie, należąc do gatunku homo sapiens, nasze organizmy są wręcz uzależnione od postawy stojącej, która zapewnia m. in. prawidłowe funkcjonowanie większości narządów i elementów układu ruchu. Dlatego tak istotnym jest, by chorym, którzy zmuszeni są do długotrwałego leżenia zapewnić możliwość choćby czasowej pionizacji. W tym celu stworzone zostały parapodia. Dziś przyjrzymy się ich jednemu rodzajowi, zwanemu mobilnym.

Pionizatory mobilne stosowane są w przypadku występowania przeciwwskazań do korzystania z parapodium dynamicznego lub wówczas, gdy pacjenci mają częściowo sprawne kończyny dolne. Dzięki nim chory może poruszać się bez asysty opiekuna, zyskując namiastkę normalnego funkcjonowania – możliwe jest stanie, przemieszczanie się do przodu i do tyłu, a także wykonywanie codziennych czynności, wymagających zachowania pozycji wyprostowanej, chociażby sięgnięcie czegoś z wyższej półki.

Przykładem parapodium mobilnego jest Hero od Vitea Care, przy czym nie jest to zwykły pionizator, ale produkt, który łączy w sobie zarówno cechy urządzenia do pionizacji, jak i wózka inwalidzkiego. Umożliwia on łatwe przejście z pozycji siedzącej do stojącej i z powrotem. Wszystko dzięki łatwemu w obsłudze panelowi sterowania, ustawiającemu w jednej płaszczyźnie podnóżek, siedzisko oraz oparcie. Należy oczywiście pamiętać o zapięciu pasów stabilizujących na wysokości klatki piersiowej oraz ud, a także – już po wyprostowaniu – pasów, zapewniających stabilność kolan.

wózek pionizujący hero

Wózek pionizujący – pionizator mobilny HERO

Dzięki parapodium Hero spełnione są wszystkie funkcje pionizacji chorego, do których należą przede wszystkim te o znaczeniu zdrowotnym:

  • zapobieganie przykurczom stawów w obrębie kończyn dolnych, a także osteoporozie, dzięki poprawie uwapnienia kości tych kończyn;
  • poprawa perystaltyki jelit oraz pracy pęcherza moczowego;
  • poprawa sprawności I wydolności układów krążeniowego i oddechowego;
  • zapobieganie powstawaniu odleżyn oraz innego rodzaju zmian skórnych.

Ponadto wykorzystywanie pionizatora mobilnego ma zdecydowany wpływ na psychikę chorego, zwiększając jego poczucie pewności siebie, samodzielności i niezależności, a także jego możliwości adaptacyjne, a niwelując obawy przed samodzielnym przyjęciem postawy wyprostowanej. Pionizacja z wykorzystaniem Hero stanowi również trening osiowego obciążania kończyn dolnych ciężarem całego ciała, zanim jeszcze możliwa będzie samodzielna pionizacja. Hero dostępny jest w wersji dla dorosłych, a także jako pionizator-wózek inwalidzki dla dzieci (Hero Baby).

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*