Niepełnosprawni na wakacjach

Okres wakacyjno-urlopowy w pełni, pogoda za oknem wyśmienita, nie pozostaje więc nic innego, jak wskoczyć do autobusu, pociągu czy samochodu i ruszyć na wypoczynek. Jeśli jednak poruszamy się na wózku inwalidzkim, sytuacja zdecydowanie się komplikuje. Środki publicznego transportu nie są bowiem dostosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. Zdaniem wielu ekspertów Polska jest najbardziej niedostępnym dla osób niepełnosprawnych krajem w całej Europie pod względem dostosowania transportu krajowego. Dokładając do tego słabo rozwiniętą bazę miejsc noclegowych przystosowanych do ich potrzeb, osoby z niepełnosprawnością nie mają zbyt dużego wyboru.

Uprawianie turystyki przez osoby niepełnosprawne wymaga zwykle wiele determinacji i wytrwałości. To bowiem, co dla człowieka w pełni sprawnego jest sprawą naturalną, dla osoby na wózku może okazać się prawdziwą drogą przez mękę, a nawet przeszkodą nie do pokonania. Dotyczy to właśnie między innymi dojazdu na miejsce wypoczynku. Niedostosowane środki transportu stanowią ogromne utrudnienie, zwłaszcza dla tych spośród niepełnosprawnych, którzy nie posiadają prawa jazdy lub też nie chcą korzystać z własnych samochodów. Mało który pociąg czy autobus jest bowiem dostosowany do przewozu ludzi na wózkach. Jak się okazuje, PKS nie posiada ani jednego przystosowanego autobusu dalekobieżnego, natomiast w PKP znajduje się ledwie kilkanaście wagonów z przedziałami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych.

przedział dla niepełnosprawnych

Przykładowy przedział dla niepełnosprawnych w pociągu

Innym problemem jest słaba baza noclegowa, zaadaptowana na rzecz osób niepełnosprawnych. Istnieje niewiele miejsc, których właściciele zainwestowali w udogodnienia dla poruszających się na wózku. Z tej właśnie przyczyny nie mogą oni dotrzeć do wielu turystycznie atrakcyjnych miejscowości, nawet jeśli akurat w jakiś sposób uda im się przetransportować do ich destynacji. Jak jednak zauważają niektórzy z niepełnosprawnych, w rzeczywistości nie wymaga to wielkiej pracy i nakładów, wystarczy dostosowanie wejścia i przygotowanie dla nich specjalnych toalet tak, by możliwy był bezproblemowy przejazd wózkiem. Niestety, bardzo często jedynym wyjściem dla nich pozostaje skorzystanie z oferty turnusów rehabilitacyjnych.

Podobnie jak w wielu innych obszarach, tak i w przypadku wyjazdów urlopowych życie osób niepełnosprawnych jest w Polsce utrudnione i pewnie jeszcze wiele lat zajmie nam doścignięcie pod tym względem krajów zachodnich. Oczywiście, wieloletnich zaniedbań nie da się zniwelować w krótkim czasie, jednak gdyby chociaż dało się widzieć niewielkie chociaż postępy… Tymczasem nieustannie słyszymy, że wszelkie zmiany na rzecz osób na wózkach inwalidzkich wiążą się z kosztami, na które większość podmiotów nie może sobie pozwolić. Na szczęście do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane są samoloty, dzięki którym możliwe jest zwiedzenie przez nich znacznej części świata, gdzie tego rodzaju barier jest zdecydowanie mniej.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*