Leczenie urazów nadgarstka z wykorzystaniem stabilizatora

Ból nadgarstka miewa przeróżne podłoża. Może być wywołany kontuzjami czysto sportowymi, zwłaszcza wśród ludzi uprawiających snowboard, jeżdżących na deskorolce, łyżworolkach czy rowerze. Może także powstać na skutek upadku, kiedy naturalnym ludzkim odruchem jest podparcie ciężaru ciała na dłoniach. Urazy przeciążeniowe mogą być z kolei wywołane dźwiganiem zbyt dużych ciężarów, nie tylko przy wykonywaniu pracy fizycznej, lecz również np. noszeniu ciężkich siatek z zakupami. Wreszcie nadgarstki mogą ucierpieć w trakcie długotrwałej pracy przed komputerem, gdy praktycznie cały dzień trzymane są w jednym ułożeniu, bez odpowiedniej podpórki.

Nadgarstek charakteryzuje się bardzo skomplikowaną budową anatomiczną. Składa się z aż 8 niewielkich kości ułożonych w dwóch szeregach, które wraz z otaczającymi je tkankami tworzą kanał nadgarstka. W nim przebiegają ścięgna odpowiadające za ruchy palców oraz trzy nerwy łączące rękę z rdzeniem kręgowym: łokciowy, promieniowy oraz pośrodkowy. Zamiast jednej główki i panewki stawowej, w nadgarstku znajduje się wiele drobnych, często nietypowych stawów, narażonych na dużą liczbę różnego rodzaju urazów. Przykładem jest główny staw tej części ręki, promieniowo-nadgarstkowy, którego główkę stanowią nie jedna, ale trzy kości: łódeczkowata, księżycowata i trójgraniasta.

stabilizator nadgarstka

Kości nadgarstka: A – kość łódeczkowata, B – kość księżycowata, C – kość trójgraniasta, D – kość grochowata, E – kość czworoboczna większa, F – kość czworoboczna mniejsza, G – kość główkowata, H – kość haczykowata (żródło: wikipedia.org)

Lista możliwych urazów nadgarstka jest dość rozbudowana i rozciąga się od zwykłego stłuczenia czy przeciążenia ręki, przez skręcenie nadgarstka, zwichnięcie jednego z jego stawów, naciągnięcie lub zerwanie więzadeł, aż po złamanie kości w nadgarstku. Przy niewielkich urazach można zastosować standardową procedurę na wypadek uszkodzeń stawów – okłady z płynu Burowa na opuchliznę, maść z wyciągiem z arniki lub heparyną na krwiaki, a także przeciwbólowe żele lub maści z niesterydowym lekiem przeciwzapalnym. Jeżeli po zastosowaniu tych podstawowych działań ból i obrzęk nie narastają, nie pojawiają się dodatkowe dolegliwości, a jesteśmy w stanie poruszać ręką we wszystkich kierunkach, powinniśmy unieruchomić nadgarstek za pomocą specjalnego stabilizatora. Należy pamiętać, że orteza zawsze daje lepszą stabilizację ręki niż zwykły bandaż, pozwalając tkankom na regenerację i powrót nadgarstka do pełnej sprawności.

W zależności od przyczyny kontuzji, uszkodzeniu mogą ulec inne kości i więzadła stawowe. Ból nadgarstka wraz z ograniczoną ruchomością stawu właściwie w każdym przypadku powinny stanowić sygnał alarmowy. Naturalnie, można zastosować „domowe” środki na tego rodzaju urazy, wraz z usztywnionym stabilizatorem nadgarstka, jednak następnym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Niektóre złamania kości nadgarstka są bowiem tak mało widoczne, że można je dostrzec wyłącznie na zdjęciach rentgenowskich wykonanych w konkretnej płaszczyźnie położenia ręki. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć bólu w nadgarstku, gdyż brak leczenia może wywołać długotrwały stan zapalny i dolegliwości bólowe, które trudno potem wyeliminować.

Pozdrawiamy

stabilizator nadgarstka

Stabilizator nadgarstka

1 komentarz

  1. Mój ból kciuka rozpoczął sie nagle od silnego nie do wytrzymania.Wizyty u lekarzy trg w opisie bez zmian.Później rehabilitacja która nie przyniosła poprawy.Zstosowano blokadę również bez zmian ,zastrzyki z kwasu hialuronowego i wszystko na nic,orteza też nie pomogła.Ponieważ tak to trwało nie całe dwa lata zrezygnowałam z pomocy NFZ .Prywatna wizyta u dobrego ortopedy i się okazało ,że radiolog nic nie widział bo był ślepy(na podstawie opisu rtg byłam leczona)obraz rtg zobaczył ortopeda i już wiedział,że staw jest podwichnięty ,zwyrodnienie na 100% i niestety nieunikniona operacja ,wynik resekcja kosci czworobocznej większej i plastyka”hamakowa”ściegien.Odnosząc się do artykułu ,rtg nic nie daje jeżeli jest bardzo żle opisany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*