Sport a kontuzje stawu skokowego

Jedną z bardziej narażonych na urazy struktur w organizmie niemal każdego sportowca, a zwłaszcza uprawiającego dyscyplinę zawierającą elementy biegów i skoków, jest staw skokowy. Oczywiście, największe ryzyko odniesienia kontuzji występuje w sportach kontaktowych, jednak czasem wystarczy zwyczajnie źle postawić nogę, by naruszyć fizjologię tego stawu. Najczęściej dochodzi wówczas do skręceń i uszkodzeń więzadeł, rzadziej do zwichnięć czy złamań w jego obszarze. Jak sama nazwa wskazuje, staw skokowy bierze udział przy każdym podskoku, ale również przy każdym kroku, stąd właśnie tak łatwo o jego uraz, podczas gry w piłkę, biegania czy uprawiania dyscyplin opartych na wykonywaniu wyskoków, jak np. siatkówka.

Staw skokowy tworzą de facto dwa stawy ? górny, skokowo-goleniowy i dolny, skokowo-piętowo-łódkowy. Pierwszy z nich to w potocznym nazewnictwie ?kostka?, czyli zawiasowy, złożony staw, na który składają się panewka, stanowiona przez dalsze końce kości piszczelowej i strzałkowej oraz główka, utworzona przez bloczek kości skokowej, a także torebka stawowa oraz więzadła. Z kolei staw skokowy dolny to również staw złożony, jednak przy tym jednoosiowy, który jest przedzielony więzadłem skokowo-piętowym na staw tylni i przedni. W zakresie obu tych struktur zbiegają się różne elementy kości skokowej i piętowej, a w przypadku stawu przedniego także łódkowatej. Całość uzupełniają torebka stawowa z więzadłami.

staw skokowy budowa

Budowa stawu skokowego

Staw skokowy górny odpowiada za zginanie grzbietowe i podeszwowe stopy, a więc jej ruch w górę i w dół. Z kolei stawowi skokowo-piętowo-łódkowemu zawdzięczamy możliwość wykonywania ruchów odwracania i nawracania. Umiejscowienie stawu skokowego sprawia, że oddziałuje na niego nacisk całego ciała, zwiększony jeszcze na skutek przeciążeń przy lądowaniu. Stąd właśnie jego wysoka kontuzjogenność przy intensywnym przenoszeniu ciężaru ciała, a więc podczas biegania czy wykonywania skoków. W ferworze sportowej rywalizacji nietrudno również o niekontrolowany poślizg czy niefortunne postawienie stopy, skutkujące uszkodzeniem struktury stawu skokowego.

Urazów stawu łączącego łydkę ze stopą nie należy lekceważyć. Nieraz wydaje nam się, że ból czy opuchlizna znikną samoczynnie. Tymczasem powikłania pourazowe mogą być dużo bardziej szkodliwe, niż pierwotny problem. Dlatego przede wszystkim powinniśmy udać się do ortopedy, który zaleci odpowiednie postępowanie na czas leczenia i ewentualnej rehabilitacji. Wśród przepisanych form postępowania pierwsze miejsce zajmie zapewne odpoczynek od sportu, a wraz z nim w wielu przypadkach rozmaite formy fizjoterapii oraz usztywnienie uszkodzonej struktury ortezą stawu skokowego. Ponadto lekarz może zapisać maść na opuchliznę, jeśli takowa wystąpiła. Natomiast tylko w najtrudniejszych przypadkach niezbędne jest założenie gipsu czy interwencja chirurgiczna.

orteza stawu skokowego afo-soft qmed

Orteza AFO-SOFT marki Qmed, stabilizująca staw skokowy

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*