Zabiegi fizykoterapeutyczne (cz.1)

Omawiając urazy układu ruchu, o które najczęściej jesteśmy pytani, każdorazowo wspominamy o konieczności przeprowadzenia rehabilitacji, obejmującej zestaw ćwiczeń oraz zabiegów fizykoterapeutycznych. O tych ostatnich dotychczas wyłącznie wspominaliśmy, nie opisując pojęć takich, jak jonoforeza czy prądy TENS. A przecież dla wielu osób, zwłaszcza tych, które nie miały dotychczas potrzeby korzystania z tego rodzaju zabiegów, mogą one brzmieć całkowicie niezrozumiale. Dlatego właśnie postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelnikom te spośród metod fizykoterapii, które najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku schorzeń i kontuzji ortopedycznych.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest fizykoterapia. Stanowi ona jedną z form fizjoterapii, a zarazem zalicza się do elementów medycyny fizykalnej, która zakłada oddziaływanie na organizm różnego rodzaju bodźcami fizycznymi, pochodzenia naturalnego bądź też specjalnie wytwarzanymi w tym celu. Najogólniej zabiegi fizykoterapeutyczne można podzielić według kryterium rodzaju wykorzystywanych bodźców. Stąd właśnie wyróżniamy elektroterapię, magnetoterapię, ultrasonoterapię, laseroterapię, światłolecznictwo czy też termoterapię, a w zasadzie kluczową dla nas jej odmianę – krioterapię. Dziś zajmiemy się najbardziej rozbudowaną grupą zabiegów elektroterapeutycznych.

Elektroterapia zajmuje się leczeniem objawowym schorzeń, w tym związanych z układem ruchu, z użyciem prądu stałego bądź też impulsowego małej i średniej częstotliwości. Prądy stałe wykorzystywane są w przypadku takich zabiegów, jak galwanizacja czy jonoforeza. W przypadku pierwszego z nich, prąd przepływa przez dokuczające części organizmu, co niesie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z kolei jonoforeza polega na wprowadzeniu przy pomocy prądu zjonizowanych form leków do uszkodzonych tkanek.

zestaw elektrostymulacja prądy tens

Zestaw do przezskórnej stymulacji nerwów prądami TENS

Prądy o małej częstotliwości są wykorzystywane do przeprowadzania m.in. elektrostymulacji, a także w przypadku przezskórnej stymulacji nerwów prądami TENS. Pierwszy spośród wspomnianych zabiegów polega na umieszczeniu na ciele pacjenta, w tzw. punktach elektromotorycznych, specjalnych elektrod, którymi płynie impulsowy prąd, pobudzający mięśnie do skurczu. Prądy TENS stanowią odmianę elektrostymulacji, pozwalającą na zwalczanie przewlekłych dolegliwości bólowych. Impuls o niskiej częstotliwości dociera przez skórę aż do narządów wewnętrznych, stymulując działanie elementów układu ruchu.

Wśród wykorzystywanych w fizykoterapii prądów o średniej częstotliwości należy wyróżnić zwłaszcza prądy interferencyjne (Nemeca), działające przeciwbólowo i pobudzająco na mięśnie. Warto również wspomnieć o prądach diadynamicznych (Bernarda) o podobnym działaniu dla ludzkiego organizmu. Wszystkie wymienione powyżej zabiegi przebiegają bezboleśnie i stanowią doskonałe wsparcie dla tradycyjnych metod pokonywania dolegliwości układu ruchu. Przewlekły ból stawu kolanowego lub skokowego może więc zostać wsparty nie tylko odpowiednią ortezą czy medykamentami, lecz również czynnościami elektroterapeutycznymi.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*