Sprzęt sanitarny – ułatwienie dla osób starszych i niepełnosprawnych

Póki zdrowie nam dopisuje, a i w naszym otoczeniu nie znajduje się osoba o ograniczonych możliwościach ruchowych, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele problemów może się wiązać ze zwykłą wizytą w łazience. Tymczasem kąpiel czy też załatwianie potrzeb fizjologicznych w rzeczywistości potrafi stanowić nie lada wyzwanie. Można wręcz stwierdzić, że przyjemna z zasady czynność, jaką jest wzięcie prysznica, zostaje odarta z jakichkolwiek pozytywnych skojarzeń, właśnie ze względu na pojawiające się uciążliwości. Dlatego też powstał cały szereg sprzętów sanitarnych, mających ułatwić funkcjonowanie zarówno osobom niepełnosprawnym i starszym, jak i ich opiekunom.

Sprzęt sanitarny można podzielić na dwa rodzaje – ułatwiający wydalanie oraz pomocny podczas kąpieli. W pierwszej grupie wyróżnić należy przede wszystkim krzesełka toaletowe, pozwalające pacjentom stale przebywającym w pozycji leżącej, jak również poruszającym się na wózkach inwalidzkich na załatwianie potrzeb fizjologicznych w pozycji siedzącej. Alternatywę dla krzesełek stanowi wózek inwalidzki toaletowy, wyposażony w miękkie siedzisko. Oba opisane rodzaje sprzętu sanitarnego charakteryzuje składana konstrukcja. Mogą one zastępować korzystanie z sedesu bądź też je ułatwiać – po usunięciu specjalnego pojemnika i ustawieniu krzesełka bądź wózka nad muszlą klozetową. Trzecim rodzajem sprzętu sanitarnego ułatwiającego załatwianie się jest specjalna nasadka na sedes, która podwyższa go do właściwego dla danego pacjenta poziomu.

wózek inwalidzki toaletowy

Wózek inwalidzki toaletowy marki ViteaCare

Sprzęt sanitarny przydatny przy kąpieli osób chorych, starszych i niepełnosprawnych można podzielić na dwie grupy, w zależności od tego, czy jest on wykorzystywany w wannie, czy też pod prysznicem. W pierwszym przypadku pomocna jest specjalna ławeczka do zamontowania na konstrukcji wanny, która ułatwia transfer z i do wanny, jak również samo wzięcie kąpieli. Pod prysznicem zaś przydadzą się stołeczek bądź krzesełko rehabilitacyjne, dzięki którym pacjent z ograniczonymi możliwościami motorycznymi, a zwłaszcza mający problemy z utrzymywaniem pozycji stojącej, może się odświeżyć, bez obaw o upadek.

ławeczka na wannę

Ławeczka na wannę marki ViteaCare

Wielu osobom nigdy nie uda się przywrócić pełni zdrowia, ze względu na trwałe uszkodzenie ich organizmów bądź też problemy związane z ich podeszłym wiekiem. Można im za to ułatwić funkcjonowanie w stanie, w którym się znaleźli. Dlatego właśnie oferta w zakresie sprzętu sanitarnego jest stale rozbudowywana i ulepszana.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*