Wskazania do zastosowania materacy przeciwodleżynowych rurowych

Skoro znamy już charakterystykę materaca przeciwodleżynowego bąbelkowego, zgodnie z zapowiedzią czas na drugi rodzaj pneumatycznego materaca zmiennociśnieniowego, tym razem rurowego. Swoją nazwę zawdzięcza on specyficznej konstrukcji, na którą składa się 20 podłużnych komór, po napełnieniu powietrzem przypominających swoim kształtem rury lub tuby. Zgromadzone są one w dwóch rzędach, naprzemiennie wypełnianych powietrzem, dzięki czemu stale zmieniane są punkty nacisku ciała na podłoże. Ciśnienie w materacu można łatwo regulować, dostosowując jego twardość do wagi pacjenta.

Ogólna zasada działania materacy przeciwodleżynowych rurowych jest identyczna, jak w przypadku ich odpowiedników o budowie bąbelkowej. Powietrze dostaje się więc do komór za pomocą rurek, a załączony zasilacz powietrzny umożliwia naprzemienne ich wykorzystanie, odpowiednio pompując i odpompowując obie sekcje komór. Regularnej zmianie, w rytm pracy pompy (co 10-12 minut), ulegają więc punkty styku ciała chorego z podłożem, co pozwala zapobiegać wystąpieniu odleżyn oraz wspiera ich leczenie, niezależnie od stopnia uszkodzenia (od I do IV).

Podobnie jak w przypadku materaca konstrukcji bąbelkowej, praca materaca rurowego dzieli się na cztery fazy, zgodnie z poniższą grafiką: 1) wypełnienie wszystkich komór materaca powietrzem, 2) wypompowanie powietrza z pierwszej sekcji komór (pozbawiona powietrza zostaje co druga komora), 3) ponowne wypełnienie wszystkich komór, 4) wypompowanie powietrza z drugiej sekcji komór (tym razem pełne pozostają te komory, które w 2. fazie zostały opróżnione). Cykle następują w rytmie pracy pompy.

cykl pracy materaca rurowego

Cykl pracy materaca rurowego

Dzięki podziałowi materaca na komory powietrzne możliwe jest równomierne rozłożenie ciężaru ciała pacjenta, zapewnienie jego prawidłowej wentylacji oraz utrzymanie komfortu temperaturowego. Jednocześnie przy naprzemiennym pompowaniu komór ciało chorego przez cały czas utrzymywane jest na jednej wysokości, która w przypadku materaca rurowego marki ViteaCare wynosi 7,5 cm. Materac ten ma 195 cm długości i 95 cm szerokości, przy maksymalnym udźwigu 130 kg. Jest on wykonany z nylonu, który ułatwia utrzymanie go w czystości. Materac sprzedawany jest wraz z pokrowcem koloru niebieskiego, a jego trwałość wynosi 3 lata od daty sprzedaży.

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe nie są w stanie zlikwidować wszystkich przyczyn powstawania odleżyn, niemniej stanowią bardzo skuteczne narzędzie niwelowania ich negatywnego wpływu na ciało chorego, wskutek czego zapobiegają powstawaniu i rozwojowi tych bolesnych, uciążliwych i trudnych w gojeniu ran.

materac przeciwodleżynowy rurowy

Materac przeciwodleżynowy rurowy VCM502 marki ViteaCare

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*