Kiedy zastosować materace przeciwodleżynowe bąbelkowe?

Na naszym blogu wspominaliśmy już o materacach przeciwodleżynowych, porównując oba ich dostępne rodzaje, a więc materac bąbelkowy z rurowym. W zestawieniu tym nie znalazła się jednak dokładna charakterystyka obu modeli, której znajomość powinna pomóc w wyborze materaca właściwej dla danego przypadku konstrukcji. Dlatego dziś omówimy budowę i schemat działania materaca bąbelkowego, a w kolejnym artykule również materaca rurowego.

Materace przeciwodleżynowe konstrukcji bąbelkowej służą profilaktyce i wspomaganiu leczenia odleżyn pierwszego stopnia, a więc w najniższym klasyfikowanym stopniu uszkodzenia. Zbudowane są one ze 130 komórek (potocznie zwanych bąbelkami). Są to materace pneumatyczne zmiennociśnieniowe, a więc działające w oparciu o sprężone powietrze, płynące z pomp płynnie regulujących ciśnienie. Powietrze jest pompowane do materaca za pomocną rurek, a naprzemienne napełnianie komór zapewnia stałą zmianę punktów podparcia ciała chorego, bez jednoczesnego wpływu na jego wysokość.

Wyróżniamy cztery fazy pracy materaca: 1) wszystkie komory materaca zostają wypełnione powietrzem, 2) następuje wypompowanie powietrza z pierwszej sekcji komór, 3) ponownie wszystkie komory zostają wypełnione powietrzem, 4) powietrze zostaje wypompowane z drugiej sekcji komór. Zmiany te następują w cyklach trwających po 12 minut, wyznaczonych przez tryb pracy pompy. Dzięki temu uzyskujemy zmienny ucisk na poszczególne punkty ciała.

materac przeciwodleżynowy bąbelkowy

Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy VCM202 marki ViteaCare (z pompą)

Oferowany przez nas materac bąbelkowy marki ViteaCare zawiera specjalne wyłogi, które umożliwiają jego stabilne zamocowanie bezpośrednio na podkładzie łóżka (zwykłym materacu). W efekcie chory leży o wysokość tego materaca, a więc o 7 cm wyżej, aniżeli bez jego zastosowania. Materac ten jest długi na 2 metry i szeroki na 90 cm, a przy tym waży ledwie nieco ponad 2 kg. Przeznaczony jest on dla osób, których ciężar ciała nie przekracza 110 kg. Jego trwałość to 3 lata od daty produkcji.

Materace przeciwodleżynowe konstrukcji bąbelkowej są więc przede wszystkim doskonałym narzędziem zapobiegania odleżynom. Przeciwdziałanie ich wystąpieniu nie powinno się jednak ograniczać tylko i wyłącznie do zastosowania specjalistycznych materacy. Niezbędna jest pełna profilaktyka, z masowaniem narażonych miejsc, smarowaniem skóry specjalnymi maściami oraz częstymi zmianami pozycji. Tylko wówczas uzyskamy gwarancję, że odleżyny u chorego nie wystąpią.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*