Rzepka – największa trzeszczka w ludzkim ciele

Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele. Należy do stawów typu zawiasowego, a więc takich, które umożliwiają poruszanie w jednej płaszczyźnie (w tym przypadku przód-tył). Dodatkowo w zgięciu możliwe są również ruchy rotacyjne. Jest również stawem, w którym znajduje się wiele interesujących struktur. Nie jest to bowiem zwykłe połączenie między dwiema kośćmi, lecz znajdziemy w nim również różnego rodzaju więzadła, ścięgna, dwie łąkotki, a także rzepkę. Tej ostatniej zamierzamy dzisiaj bliżej się przyjrzeć.

Rzepka jest płaską, trójkątną kością – jedną z trzech, obok piszczelowej i udowej, które znajdują się w stawie kolanowym. Jest ona również największą trzeszczką, a więc kością powstałą na skutek kostnienia ścięgien (tzw. kość heterotopowa), znajdującą się w ludzkim organizmie. Wierzchołek rzepki skierowany jest ku dołowi, zaś jej podstawa ku górze. Obrazując kształt i ułożenie rzepki na płaszczyźnie, można by ją przyrównać do ostrzegawczego znaku drogowego.

rzepka człowieka, powierzchnia przednia

Powierzchnia przednia ludzkiej rzepki

Rzepka jest niejako ?wszczepiona? w ścięgno mięśnia czworogłowego uda, z którym zrasta się poprzez swoją przednią powierzchnię. Z kolei tylna strona rzepki tworzy dwudzielną powierzchnię stawową, która łączy się z bloczkiem kości udowej, tworząc staw udowo-rzepkowy, stanowiący jedną z dwóch głównych części stawu kolanowego (obok stawu udowo-piszczelowego). Powierzchnia stawowa rzepkowa boczna łączy się z kłykciem bocznym kości udowej, zaś odpowiednio powierzchnia przyśrodkowa łączy się z kłykciem przyśrodkowym.

rzepka człowieka, powierzchnia tylna

Powierzchnia tylna (stawowa) ludzkiej rzepki

Do najczęściej spotykanych urazów rzepki należą złamania (zmiażdżenie lub rozerwanie) i zwichnięcia (wysunięcie z bruzdy międzykłykciowej). Bolesnym problemem jest również chondromalacja, czyli rozmiękanie chrząstki stawowej rzepki. Są to poważne uszkodzenia, wymagające zwykle interwencji chirurgicznej. Do mniej groźnych urazów, powodujących ból rzepki, które jednak w żaden sposób nie powinny być bagatelizowane, należą zespół rzepkowo-udowy, kolano skoczka, zapalenie więzadła rzepki bądź też jego przyczepu do szczytu trzeszczki oraz choroba Osgooda-Schlattera. W tych przypadkach również zalecana jest konsultacja ze specjalistą, jednak zwykle wystarczy leczenie zachowawcze, z wykorzystaniem specjalnej ortezy na kolano, stabilizującej rzepkę.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*