Materace przeciw odleżynom

Niektóre przewlekłe choroby wymagają praktycznie bezustannego leżenia. Długotrwały ucisk w miejscach styku z podłożem grozi jednak niedotlenieniem tkanek i w efekcie ich martwicą, czyli zjawiskiem znanym powszechnie pod nazwą ?odleżyn?. Mogą one również wystąpić u pooperacyjnych rekonwalescentów – już kilka dni w niemal całkowitym bezruchu może poskutkować powstawaniem mało estetycznych i bolesnych ran. Jak zapobiegać temu problemowi?

W przypadku dochodzenia do zdrowia po operacji, wystarczyć powinny regularne zmiany pozycji, a także masaże powiązane z wcieraniem maści przeciw odleżynom. Takie zabiegi nie wystarczą jednak w sytuacji, kiedy chory praktycznie nie może podnieść się z łóżka. Wówczas należy więc zadbać o jak najbardziej komfortowe warunki dla niego, a zwłaszcza odpowiednie podłoże w postaci łóżka i materaca. Postępująca technika umożliwiła wynalezienie technologii do produkcji materaców przeciwodleżynowych.

Występują dwa rodzaje materaców zapobiegających powstawaniu odleżyn – bąbelkowe i rurowe, przy czym oba są zmiennociśnieniowe i zawierają wyłogi umożliwiające zamontowanie ich bezpośrednio na zwykłych materacach łóżkowych. W przypadku pierwszego z nich, napełniane naprzemiennie komory zapewniają stałą zmianę punktów podparcia ciała pacjenta przy zachowaniu wysokości ciała niezależnie od cyklu pracy pompy. Z kolei dzięki rurowej budowie drugiego typu, opartej na podzieleniu go na komory powietrzne, uzyskujemy równomierne rozłożenie ciężaru ciała pacjenta, prawidłową wentylację oraz komfort temperaturowy.

Dzięki zastosowaniu materaców przeciwodleżynowych oszczędzimy choremu bólu przynajmniej w takim zakresie, w jakim jest to możliwe.

Pozdrawiamy

materace przeciwodleżynowe

Materace przeciwodleżynowe – bąbelkowy i rurowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*