Unieruchomienie kręgosłupa szyjnego z wykorzystaniem kołnierza ortopedycznego

Kołnierz ortopedyczny służy do unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest to rodzaj ortezy, stosowany w przypadku zespołów bólowych i stanów chorobowych mięśni i więzadeł, a także stawów i krążków międzykręgowych, znajdujących się w górnej części pleców. Najczęściej kołnierz jest stosowany w razie podejrzenia urazu, w celu zapobieżenia pogłębieniu się problemu oraz wystąpieniu dalszych uszkodzeń tego odcinka kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

Wyróżniamy dwa główne typy kołnierzy ortopedycznych – Schantza i Florida. Kołnierz Schantza jest miękkim, anatomicznie wyprofilowanym kołnierzem, wykonanym z pianki poliuretanowej. Jest on stosowany w przypadkach konieczności względnego unieruchomienia, takich jak artroza, dyskopatia, zespoły bólowe odcinka szyjnego, a także do doleczania stłuczeń, skręceń, stanów zapalnych i przeciążeniowych.

Kołnierz NT-BAC typu Schantza

Kołnierz ortopedyczny NT-BAC typu Schantza

Kołnierz Florida od omawianego powyżej kołnierza Schantza odróżnia fakt, że jest on bardziej sztywny. Zawdzięcza to zastosowaniu polipropylenowej wkładki usztywniającej, którą można wyczepić z poliuretanowej podstawy. Kołnierz Florida jest więc kołnierzem ortopedycznym półsztywnym, dzięki czemu może być stosowany również w przypadku uszkodzeń mięśni i więzadeł, dysfunkcji stawów i uszkodzeń krążków międzykręgowych, czy też chorób reumatoidalnych.

Kołnierz NT-BAC PLUS typu Florida

Kołnierz ortopedyczny NT-BAC PLUS typu Florida

Można również spotkać całkowicie sztywne kołnierze, zapewniające jeszcze większy stopień unieruchomienia. Są one nazywane kołnierzami Philadelphia lub Campa i z reguły są dwuczęściowe.

Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*